Big Dutchman szukając rozwiązania na zmniejszenie ryzyka zakażenia stada m.in. tym wirusem opracował system odfiltrowującym PRRS ze zintegrowanym chłodzeniem dla chlewni.

Według Artura Balcerowiaka, dyrektora ds. sprzedaży sprzętu dla trzody Big Dutchman Polska - system może być szczególnie przydatny dla ferm zarodowych wolnych od PRRS, tym bardziej jeżeli są one położone w sąsiedztwie z innymi gospodarstwami zajmującymi się produkcją trzody chlewnej.

System filtrujący AirProTec działa przy dodatnim ciśnieniu wentylacji. Oznacza to, że świeże powietrze nie może dostać się do budynków gospodarczych, jeżeli nie zostało wcześniej przefiltrowane. Dzięki temu zostaje znacznie zredukowany napływ wirusów do wnętrza obiektu. Oznacza to dodatkowe wzmocnienie bioasekuracji prowadzonej na terenie danej chlewni.

Każdy z modułów filtracyjnych zapewnia trzyetapowe oczyszczanie powietrza: w pierwszym etapie siatka lub kratka zapobiega przedostawaniu się większych zanieczyszczeń do modułu. W drugim etapie powietrze musi przejść przez medium odfiltrowujące mikroorganizmy, w tym nawet najmniejsze takie jak wirus PRRS. Następnie czyste powietrze przepływa przez płytę parownika, która w razie potrzeby schłodzi je.

Jednostki filtracyjne AirProTec mają zasadniczo 2,40 m długości i szerokości, a całkowita długość wraz z kanałem połączeniowym wynosi 3,22 m. Pomimo to możliwe są zmiany tych wymiarów.

Małe drzwi konserwacyjne z boku jednostki umożliwiają łatwy dostęp w celu przeprowadzenia konserwacji. Jednostki filtracyjne są umieszczane po prostu na zewnątrz budynku i łączone przez kanał powietrzny z wentylatorem i przepustnicą. Przefiltrowane powietrze jest wtłaczane do poddasza budynku. Następnie strumienie powietrza są kierowane do wnętrza budynku lub indywidualnych pomieszczeń przez odpowiednie otwory sufitowe. Zintegrowany układ sterowania monitoruje system i ustawia prawidłowe ciśnienie wentylacji.

AirProTec może być stosowany we wszystkich fazach produkcji. System filtracji jest przystosowany do chowu loch, knurów i prosiąt oraz może być użytkowany we wszystkich strefach klimatycznych. Produkt jest dostępny na zamówienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!