PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Od czego zależy skuteczność mat dezynfekcyjnych?

Od czego zależy skuteczność mat dezynfekcyjnych? Fot. BW

Maty dezynfekcyjne znacząco ograniczają ryzyko przeniesienia czynników chorobowych na butach, lub kołach pojazdów. Aby ich zastosowanie dało efekt, należy jednak przestrzegać kilku zasad.W dobie problemów z afrykańskim pomorem świń, jak i z innymi zagrożeniami natury biologicznej, coraz większego znaczenia nabiera ochrona biologiczna stad. Jednym z filarów bioasekuracji jest wyłożenie mat dezynfekcyjnych we wjeździe do gospodarstwa, a także przed każdym wejściem do budynku. Samo posiadanie mat nie daje nam jednak żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Aby spełniły one swoje zadanie muszą być prawidłowo eksploatowane. Maty dezynfekcyjne nie są skomplikowanym urządzeniem, jednak podczas ich użytkowania należy pamiętać o kilku rzeczach. 

Naturalnie prostsza jest eksploatacja mat znajdujących się wewnątrz budynków inwentarskich. W tym wypadku pamiętać musimy w zasadzie tylko o cyklicznym uzupełnianiu roztworu preparatu dezynfekcyjnego. Problemy zaczynają się w przypadku mat zewnętrznych. Narażone są one bowiem na działanie szeregu czynników atmosferycznych. Wysoka temperatura, nasłonecznienie i wiatr przyspieszają wysychanie roztworu, z kolei intensywne opady atmosferyczne mogą prowadzić do jego rozcieńczenia, co obniży skuteczność dezynfekcji. Maty dezynfekcyjne znajdujące się na zewnątrz należy więc szczególnie często kontrolować pod kątem zawartości roztworu. O ile to możliwe, w czasie intensywnych opadów powierzchnie maty warto jest przykryć folią, lub plandeką.

Eksploatacja mat dezynfekcyjnych jest szczególnie uciążliwa w okresie zimowym. Na skutek działania niskich temperatur dochodzi wówczas do zamarzania płyny dezynfekcyjnego, przez co nie spełnia on swojej roli. Rozwiązaniem tego problemu są dostępne w handlu preparaty na bazie gliceryny, które przeciwdziałają szkodliwemu zjawisku.

W przypadku mat przejazdowych bardzo ważna jest ich długość. Powinna być ona nieco większa, niż obwód kół przejeżdżających pojazdów. W przeciwnym razie roztwór preparatu nie pokryje całej powierzchni koła, a sama dezynfekcja będzie absolutnie nieskuteczna. Po matach przejazdowych nie należy poruszać się z prędkością wyższą niż 5 km/h. W przeciwnym razie może dojść do ich uszkodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Rolnik z bialskiego 2017-09-05 21:43:16
    Dziki przez maty nie przejdą ale buty mogą
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!