Lochę należy wprowadzić tydzień przed planowanym porodem do kojca, który będzie dokładnie umyty i zdezynfekowany, tutaj najlepiej się sprawdzają i ułatwiają pracę myjki ciśnieniowe dzięki którym można rozprowadzić detergent. W większości takich urządzeń można uzyskać maksymalną temperaturę wody do 400C. Czysty kojec zapewni większe bezpieczeństwo zdrowotne nowonarodzonych prosiąt oraz szybszą aklimatyzację lochy w nowym miejscu. Średnie ceny myjek wahają się od 220 zł brutto (moc 1,3kW) nawet do 1800 zł brutto (moc 3 kW).

Na fermie trzody chlewnej Chotycze, gdzie średnio na rok uzyskuje się ok. 28 prosiąt od lochy, przed porodem samice otrzymują zmniejszoną dawkę pokarmową.

- Trzy dni przed porodem zmniejszamy dawkę pokarmową z 3,5 do 0,5 kg paszy w dniu porodu. Dwa dni przed i dwa dni po porodzie lochy dostają sól glauberską, aby zapobiec obstrukcjom okołoporodowym, które mogą być przyczyną bezmleczności u loch i biegunek u prosiąt. Po porodzie  u wszystkich loch jest przez trzy dni mierzona temperatura ciała i w razie potrzeby podawany jest antybiotyk. Aby przyspieszyć inwolucję macicy podajemy lochom 12 godzin po porodzie preparaty luteolityczne (Bioestrovet), co zapobiega powstawaniu zakażeń i stanów zapalnych błony śluzowej macicy – tłumaczyła podczas XVI konferencji naukowej w Puławach Grażyna Kusior, kierownik fermy Chotycze. Podobał się artykuł? Podziel się!