Organizacja sprzedaży i odstawiania zwierząt do dalszej produkcji, a także ilość i rozmieszczenie budynków inwentarskich spowodowały, że najlepszym rozwiązaniem przyjętym w gospodarstwie pana Przemka Szopy okazało się zastosowanie 3-tygodniowego systemu produkcji w stadzie podstawowym loch.

Porody odbywają się co trzy tygodnie, więc lochy są podzielone są na 7 grup liczących po 24 sztuki. Nawet jeżeli któraś locha nie zostanie skutecznie zapłodniona, to później może przejść „niżej”, czyli do następnej grupy, która będzie kryta zgodnie z harmonogramem – tłumaczy producent z  woj. mazowieckiego.

Skuteczność zapłodnienia loch jest sprawdzana przez lekarza weterynarii podczas badania USG, jest ono wykonywane cztery tygodnie po inseminacji, bądź kryciu.

Lochy, które nie zostały skutecznie pokryte (zapłodnione) są odpowiednio znaczone, a informacja dodatkowo jest zapisywana na ich indywidualnej karcie, która zawsze wędruje razem z lochą gdy ta zmienia kojec.

Producent podkreśla, że lochy które powtarzają ruję nie przekraczają 10 proc. całej grupy; dla tych sztuk jest przeznaczone miejsce w kojcach rezerwowych.

Jeśli kolejna ruja wypadnie u tych loch w innym momencie niż dla loch z kolejnej grupy, to czyni się starania, których celem jest znalezienie miejsca dla takich loch. Zazwyczaj się to udaje bo takie wyjątki zdarzają się sporadycznie. Wtedy lochy powtarzające ruję uzupełniają następną grupę produkcyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!