Jednym z ważniejszych tematów poruszonych podczas II edycji konferencji „Nowoczesna produkcja – świnie” było ograniczenie śmiertelności prosiąt. Prelekcję na ten temat wygłosił dr Mirosław Wantuła, zootechnik, prowadzący na co dzień dużą fermę loch. Jego zdaniem ważną rolę w ograniczeniu śmiertelności prosiąt ssących pełni odpowiednio wysokie pobranie siary.

- Bezpośrednio po porodzie, prosięta narażone na kontakt z licznymi patogenami. Układ immunologiczny zwierząt rozwija się dopiero około trzeciego tygodnia życia. W pierwszych kilkunastu dniach po porodzie jedyną barierą chroniącą młode przez patogenami są więc przeciwciała pobrane wraz z siarą. Badania wykazały istotną korelację pomiędzy ilością przeciwciał w siarze a śmiertelnością prosiąt – wraz ze spadkiem koncentracji przeciwciał, odsetek upadków znacząco wzrasta – tłumaczył dr Wantuła.

Zdaniem prelegenta wiele zależy od czasu, w którym siara zostanie pobrana.

- Od rozpoczęcia laktacji ilość przeciwciał w siarze stopniowo maleje. Ogranicza się także zdolność ich wchłaniania przez przewód pokarmowy prosiąt. Im szybciej prosięta pobiorą siarę, tym lepiej. Niestety słabsze prosięta często nie są w stanie pobrać siary, dlatego chcąc ograniczyć straty niezbędne jest osuszanie i podsadzenie prosiąt do sutka. Należy też dać młodym czas na pobranie siary: jeżeli decydujemy się na standaryzację miotów, należy zabieg ten wykonać nie szybciej niż po 12 godzinach od porodu. Wtedy 95 proc. prosiąt z miotu zdąży pobrać siarę – tłumaczył dr Wantuła.

W swoim wystąpieniu wymienił także możliwe przyczyny braku działania siary.

-  Aby siara mogła spełnić swoje zadanie niezbędnych jest kilka rzeczy. Przede wszystkim prosięta muszą mieć swobodny dostęp do wymienia. Zdarza się, że elementy klatki porodowej uniemożliwiają prosiętom pobranie siary. Druga rzecz to zdrowie lochy – jeżeli dojdzie u niej do bezmleczności poporodowej, w części wymienia może dojść do wstrzymania produkcji siary. Locha musi być również poddana immunizacji, tak żeby wytworzyła przeciwciała specyficzne dla występujących w otoczeniu patogenów. W przypadku licznych miotów można też chwilowo odizolować silniejsze prosięta, aby słabsze mogły napić się siary – tłumaczył podczas spotkania dr Wantuła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!