Do 499 wzrosła łączna liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Wczoraj Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych ośmiu zachorowań na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Najwięcej, bo aż pięć z ostatnich ognisk pojawiło się w województwie lubelskim. Obecność ASF potwierdzono u padłych dzików znalezionych w następujących lokalizacjach:

- pogranicze miejscowości Turów i Płudy (gm. Radzyń Podlaski, pow. radzyński)
- Koszoły (gm. Łomazy, pow. bialski)
- Kłoda Duża (gm. Zalesie, pow. bialski)
- Cieleśnica (gm. Rokitno, pow. bialski)
- Szcześniki (gm. Hańsk, pow. włodawski)

Dwa przypadki choroby potwierdzono na terenie województwa podlaskiego. Dotyczą one szczątków padłych dzików znalezionych w miejscowościach Potrubowszczyzna (gm. Sidra, pow. sokólski) i Terechowska (gm. Czeremcha, pow. hajnowski).

Ostatni z omawianych przypadków pomoru dotyczy padłego dzika znalezionego w okolicy miejscowości Tokary (gm. Korczew, pow. siedlecki).

Równie istotną informacją są także wczorajsze doniesienia na temat nowego ogniska ASF na terenie powiatu augustowskiego:

>>>> Setne ognisko ASF u trzody chlewnej w Polsce

Pomór wystąpił na terenie gminy Lipsk, w gospodarstwie położonym w odległości kilkudziesięciu metrów od białoruskiej granicy, co sugeruje, że przyczyną zakażenia mogły być chore dziki przekraczające granicę. Zwłaszcza, że odległość do najbliższego ogniska choroby w kraju w tym przypadku wynosi około 60 km, a najbliższe przypadki choroby u dzików stwierdzono w odległości około 20 km od miejsca wybuchu ogniska. Niestety w efekcie tego wydarzenia kolejny obszar Podlasia zostanie włączony do strefy niebieskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!