Wysokie standardy dobrostanu zwierząt to jeden z priorytetów w UE. Rocznie Unia Europejska przeznacza 70 mln euro na cele przestrzegania kultury etycznej w stosunku do zwierząt hodowlanych. W planach dotyczących podnoszenia standardów dobrostanu Wspólnota Europejska przewiduje powstanie sieci europejskich ośrodków referencyjnych zajmujących się właśnie tym zagadnieniem.

- W tworzenie ośrodka powinny być zaangażowane wszystkie ogniwa łańcucha producenckiego, czyli producenci i hodowcy zwierząt, przedsiębiorcy, przetwórcy oraz firmy zajmujące się transportem zwierząt. Być może już za dwa, trzy lata powstanie w Polsce taki ośrodek – powiedział prof. Hartman

Profesor podkreślił także, że głównym celem tej placówki będzie wyznaczanie standardów, pilnowanie przestrzegania zasad dobrostanu, pomaganie hodowcom i producentom zwierząt ale też i przedsiębiorcom. - Produkcja powinna być bardziej etyczna, ale z drugiej strony wzrost działalności etycznej w zakresie dobrostanu zwierząt nie może powodować wzrostu ryzyka ekonomicznego. Musi to być działalność przyjazna zarówno rolnikom jaki i przetwórcom, działalność bardziej wspierająca, a nie destrukcyjna.

- Każdy kraj unijny jest odpowiedzialny za kształt swojego ośrodka, dlatego prawo unijne daje nam  bardzo dużo swobody przy tworzeniu takich placówek i jednocześnie umożliwia nadanie im własnych, krajowych koncepcji – podkreślał profesor.

Podobał się artykuł? Podziel się!