PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ostatnie prosięta z miotu najbardziej narażone na upadki

Ostatnie prosięta z miotu najbardziej narażone na upadki

Straty prosiąt sięgające 70-80 proc. wszystkich strat, mają miejsce w pierwszych 48 godzinach życia. Najbardziej narażone na upadek są prosięta, które rodzą się ostatnie. Dlatego powinniśmy o nich szczególnie pamiętać i pilnować, aby pobierały na równi z innymi oseskami pobrały siarę.Bezpośrednią przyczyną upadków jest nie pobieranie siary lub picie niewielkich jej ilości zaraz po wyproszeniu, co w konsekwencji  prowadzi do deficytu energii i małej żywotności prosiąt.

- Noworodki, które rodzą się jako ostanie są podwójnie narażone na działanie czynników wpływających niekorzystnie na ich organizm. Zmęczenie wynikające z akcji porodowej, a bardzo często w przypadku przedłużających się wyproszeń niedotlenienie wraz z pobraniem siary mniej wartościowej, wpływa na obniżoną żywotność organizmu. W konsekwencji prosięta pobierające w pierwszych godzinach życia małe ilości siary przegrywają z silniejszymi konkurentami z miotu walkę o „lepsze sutki”, co może doprowadzić do hipotermii, hipoglikemii, śpiączki i śmierci słabych noworodków – tłumaczy prof. Damian Knecht z Instytutu Hodowli Zwierząt, Zakładu Hodowli Trzody Chlewnej z UP we Wrocławiu.

Prosięta rodzą się z niskim zapasem energii. Siara stanowi pierwsze egzogenne źródło energii dla noworodków i jednocześnie jest podstawą ich odporności. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!