Bezpośrednią przyczyną upadków jest nie pobieranie siary lub picie niewielkich jej ilości zaraz po wyproszeniu, co w konsekwencji  prowadzi do deficytu energii i małej żywotności prosiąt.

- Noworodki, które rodzą się jako ostanie są podwójnie narażone na działanie czynników wpływających niekorzystnie na ich organizm. Zmęczenie wynikające z akcji porodowej, a bardzo często w przypadku przedłużających się wyproszeń niedotlenienie wraz z pobraniem siary mniej wartościowej, wpływa na obniżoną żywotność organizmu. W konsekwencji prosięta pobierające w pierwszych godzinach życia małe ilości siary przegrywają z silniejszymi konkurentami z miotu walkę o „lepsze sutki”, co może doprowadzić do hipotermii, hipoglikemii, śpiączki i śmierci słabych noworodków – tłumaczy prof. Damian Knecht z Instytutu Hodowli Zwierząt, Zakładu Hodowli Trzody Chlewnej z UP we Wrocławiu.

Prosięta rodzą się z niskim zapasem energii. Siara stanowi pierwsze egzogenne źródło energii dla noworodków i jednocześnie jest podstawą ich odporności. Podobał się artykuł? Podziel się!