Lochy są grupą technologiczną trzody szczególnie narażoną na uszkodzenia wątroby. Przyczyn tego stanu jest kilka. Po pierwsze: okres użytkowania. Lochy żyją wielokrotnie dłużej niż tuczniki, z tego względu toksyny kumulujące się w ustroju mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek wątroby. W żywieniu loch stosuje się również duże ilości otrąb, które mogą zawierać w swoim składzie toksyczne związki. Surowiec ten powstaje bowiem z wierzchniej warstwy ziarna w której kumulują się mikotoksyny, ale również pozostałości pestycydów. Stężenie wymienionych toksyn w otrębach jest znacznie wyższe niż w całym ziarnie. Dodatkowym obciążeniem dla wątroby jest intensywna produkcja mleka następująca w fazie laktacji. Nic więc dziwnego, że szczególnie u starszych macior, dochodzić może do uszkodzeń wątroby, które w wielu przypadkach mogą skrócić okres użytkowania maciory.

W tej sytuacji z pomocą przychodzi sama natura, w postaci owocu ostropestu plamistego. Surowiec ten powszechnie wykorzystywany jest w „ludzkiej” farmacji, jako składnik preparatów wspomagających regenerację wątroby. Skład chemiczny ziela ostropestu jest bardzo bogaty, zawiera między innymi flawonoidy, witaminy, kwasy organiczne i śluzy. Jednak swoje właściwości, ostropest posiada głównie dzięki zawartości sylimaryny. Jest to kompleks flawonolignanów wykazujący silne właściwości detoksykujące, ochronne i regenerujące. Chroni wątrobę przed działaniem mikotoksyn, pozostałości pestycydów, antybiotyków czy wolnych rodników.

Ostropest plamisty można podawać zwierzętom w postaci zmielonych owoców, lub specjalnie przygotowanych wywarów. Pewniejsze jest jednak wykorzystywanie dodatków paszowych, zawierających ekstrakty z owocu ostropestu. Takie preparaty są na ogół standaryzowane pod kątem zawartości substancji czynnych, co zapewnia skuteczność działania. Jednak aby działanie ostropestu było skuteczne musimy pamiętać o tym, by stosować go systematycznie. Ujawnia się ono bowiem dopiero po około miesiąca systematycznego stosowania. Doraźne podawanie zwierzętom surowca, lub preparatów ziołowych nie da niestety zadowalających efektów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!