W każdej hodowli trzody chlewnej, w zamkniętym cyklu produkcyjnym liczy się dla nas ilość i jakość uzyskiwanych prosiąt. Samice mają nam dawać jak najwięcej silnych, zdrowych miotów. Dlatego nie chcemy mieć u siebie na fermie przestojów (brak rui, ruja cicha), gdyż to oznacza dla nas tylko straty finansowe.

TRZEBA POZNAĆ DZIAŁANIE HORMONÓW
Aby móc lepiej zrozumieć zagadnienie farmakologicznego sterowania rozrodem, musimy poznać hormonalne zależności występujące w rozrodzie.

U dojrzałych płciowo świń w jajniku znajduje się stale kilkadziesiąt pęcherzyków. Owulacji będą jednak podlegały tylko pęcherzyki dominujące ( do 10 w każdym jajniku), co spowoduje zanikanie pozostałych. W czasie rozwoju pęcherzyków jajnikowych oddziaływują na nie hormony gonadotropowe wytwarzane w przysadce. Zaliczamy do nich FSH – hormon dojrzewania pęcherzyka jajnikowego oraz LH – hormon luteinizujący. Podczas rozwoju pęcherzyków we krwi rośnie również poziom estriadolu. Jest on najwyższy przed owulacją. Ma to swój cel, gdyż hormon ten przygotowuje narządy rozrodcze świni do zapłodnienia i ciąży. W praktyce obserwujemy więc przekrwienie i obrzęk zewnętrznych narządów rodnych, rozrost przewodów mlecznych w gruczole mlekowym oraz zmiany zachowania lochy/loszki (odruch tolerancji). Zmiany niewidoczne dla nas gołym okiem to między innymi przygotowanie komórek błony śluzowej i błony mięśniowej macicy. Abyśmy mogli mówić o skutecznej inseminacji/kryciu musi to nastąpić tylko podczas rui. Dlatego niezwykle ważne jest dla nas, abyśmy potrafili moment rui bezbłędnie ocenić.
U świń na około 3-4 godziny przed najwyższym poziomem estradiolu we krwi następuje wyrzut LH do krwi. Trwa on około 20 godzin. Jest to dla nas istotna informacja, gdyż następstwem wylewu LH do krwi jest owulacja, czyli jajeczkowanie. Z pękniętego pęcherzyka tworzy się ciałko żółte. Jako gruczoł wewnętrznego wydzielania (wytwarza progesteron) jest ono odpowiedzialne za zapewnienie warunków do implantacji zarodka i utrzymania ciąży. Działanie progesteronu polega na znoszeniu wrażliwości mięśniówki macicy na działanie oksytocyny. W przypadku braku ciąży ciałko żółte zanika, a ilość wytwarzanego progesteronu gwałtownie maleje. Ciekawostką jest, iż u świń, jako jedynego gatunku, usunięcie ciałka żółtego w każdym okresie ciąży powoduje jej przerwanie. U innych gatunków w drugiej połowie ciąży łożysko wytwarza wystarczające ilości hormonów, aby usunięcie ciałka żółtego nie wywołało poronienia.