Prosięta przychodzą na świat z niewielką rezerwą energetyczną, są mokre i jeżeli szybko ich nie osuszymy to mogą nadmiernie się wychłodzić. Tak naprawdę pierwsze 30 - 40 min decyduje, czy prosię przeżyje.

Proste zabiegi zwiększają ich szanse na przeżycie. Na pewno do tych działań możemy zaliczyć dokładne wycieranie prosiąt i zapewnienie im suchego, ciepłego i czystego kojca - zaraz po urodzeniu.

Mokre prosięta nie są wstanie się wytrzeć, a jednocześnie mają małą masę w stosunku do powierzchni ciała. W pierwszych minutach życia mogą wychłodzić się nawet o 3 - 5 st. C.

Warto też zauważyć, że preparaty do odkażania mają też spore znaczenie w przypadku dezynfekcji wszelkiego rodzaju ran i obtarć, które są drogą wnikania drobnoustrojów chorobotwórczych.

W grupie prosiąt od urodzenia ustala się hierarchia, młode walczą ze sobą już w pierwszych chwilach po urodzeniu. Można ograniczyć związane z tym ryzyko zakażeń stosując preparaty do suchej dezynfekcji. Często sprawdza się mieszanie dezynfekantu z niewielką ilością mąki ziemniaczanej, co dodatkowo ułatwia przyleganie preparatu do rany.

Stosowanie dezynfekcji na sucho, to również ograniczenie wytwarzania amoniaku. Wydalany mocznik przez zwierzęta jest absorbowany przez takie preparaty. W ten sposób nie dopuszczamy do jego przekształcenia się w amoniak, utrzymując prawidłowy klimat w budynkach inwentarskich. Mniejsza emisja amoniaku to również mniej podrażnień skóry jak i układu oddechowego, ale też bardziej spokojne lochy.

Praparatami do dezynfekcji na sucho zazwyczaj posypujemy kojce, stanowiska porodowe, środki transportu, korytarze. W przypadku prosiąt zaraz po narodzinach, oczyszczmy młode z resztek blon płodowych i pojedynczo obsypujemy całe ciało proszkiem dezynfekującym, aż do całkowitego osuszenia. Takie młode dosadzamy do sutka, aby napiło się siary.

Zazwyczaj producenci zalecają dwa razy w tygodniu posypywać kojec porodowy niewielką ilością preparatu ok. 100 g. Preparaty do suchej dezynfekcji kosztują od ok. 35 zł za 10 kg worek do 55 zł brutto za worek o masie 15 kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!