Chorobę potwierdzono u padłych dzików, których szczątki znaleziono na terenie powiatu siemiatyckiego (woj. podlaskie), łosickiego (woj. mazowieckie) i bialskiego (woj. lubelskie).

Pierwszy omawiany przypadek stanowią zwłoki dwóch dzików znalezione na terenie miejscowości Grabowiec (gm. Mielnik, pow. siemiatycki), w odległości około 11 km od granicy z Białorusią.

Kolejne dwa przypadki dotyczą dzików znalezionych w powiecie łosickim. Pierwszy z nich stanowią szczątki dwóch dzików znalezione na terenie miejscowości Stare Litewniki (gm. Sarnaki) w odległości około 20 km od granicy. Drugi z przypadków stwierdzonych na terenie powiatu łosickiego, dotyczą zwłok dzika znalezionych nieopodal miejscowości Nowa Kornica (gm. Stara Kornica), w odległości około 17 km od granicy z Białorusią.

Ostatnie dwa przypadki choroby potwierdzono na terenie miejscowości Wólka Dobryńska (gm. Zalesie, pow. bialski), w odległości około 11 km od granicy. Pierwszy z nich dotyczą zwłok trzech dzików, drugi – jednego. Szczątki wszystkich dzików zostały zutylizowane pod nadzorem stosownych powiatowych lekarzy weterynarii.

Od momentu w którym ASF po raz pierwszy pojawił się na terenie Polski, chorobę potwierdzono 231 razy u dzików, i 23 razy u świni domowej. W tym roku potwierdzono już 63 przypadki pomoru w populacji dzików, ostatnie ognisko choroby w stadzie świń wykryto pod koniec września zeszłego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!