W zachodnich badaniach przeprowadzonych na knurach, które trwały od urodzenia do rozpoczęcia krycia, w grupach z różnym udziałem witaminy E i selenu w paszach, stwierdzono, że nasienie zwierząt żywionych mieszanką paszową zawierającą 0,5 mg/kg selenu miało wyższą koncentrację, ruchliwość i przeżywalność od nasienia knurów żywionych tylko wysokimi dawkami witaminy E lub bez dodatku witaminy E i selenu.

Polskie badania wykonane w IZ ZD Pawłowice przez zespół pracowników AR w Szczecinie wykazały, że w żywieniu młodych knurów dodatek 0,2 mg organicznej formy selenu - o wyższej przyswajalności niż forma nieorganiczna selenu - i 60 mg witaminy E, wpłynął na poprawę libido oraz cech nasienia, w porównaniu do knurów otrzymujących dodatek 0,2 mg selenu nieorganicznego i 30 mg witaminy E.

Zalecany poziom selenu w dawkach dla knurów wynosi 0,3 mg/kg paszy. Z kolei jego maksymalna zawartość selenu w paszy nie powinna przekraczać 0,5 mg/ kg paszy. Jeżeli przesadzimy z dawkowaniem tego pierwiastka to skutek może okazać się odwrotny. Podobał się artykuł? Podziel się!