Głównie hodowcy świń z lubuskiego mają już w swoich rękach urzędowe stwierdzenia, że ich hodowle są wolne od choroby Aujeszky’ego (chA). Na tej liście znajduje się ponadto jeszcze  jedna hodowla zarodowa z województwa łódzkiego. Otrzymanie takiej urzędowej decyzji oznacza dla hodowcy to, że od tej pory może sprzedawać wyprodukowane u siebie prosięta do Niemiec, Danii, Holandii, Francji itd. Wszędzie tam, gdzie już wcześniej program zwalczania chA był zatwierdzony i także tam, gdzie takiego programu jeszcze nie ma.

Do tej pory polscy hodowcy nie mogli sprzedawać prosiąt, ani materiału hodowlanego do większości krajów Unii Europejskiej, właśnie z uwagi na brak wprowadzenia w naszym kraju programu zwalczania choroby Aujeszky. W woj. lubuskim są już pierwsze wolne od chA gospodarstwa, gdyż tam właśnie służby weterynaryjne rozpoczęły wprowadzanie programu. Mimo wielu trudności, głównie finansowych i kadrowych, weterynarii udało się zakończyć w niektórych regionach lubuskiego wprowadzanie programu zwalczanie chA.

Obecnie program ten jest wprowadzany na terenie całej Polski i wszystko wskazuje na tym, że dzięki pracy służ weterynaryjnych, do opublikowanej dzisiaj listy stad zarodowch wolnych urzędowo od choroby Aujeszky, dołączać będą kolejne hodowle.

Źródło: POLSUS

Podobał się artykuł? Podziel się!