Najczęściej spotykanym obecnie terminem odsadzania prosiąt jest koniec 4 tygodnia życia. Tak szybkie „uwolnienie” lochy od ssących prosiąt sprawia, że jej organizm na ogół znajduje się w dobrej kondycji i jest gotowy do ponownego zapłodnienia już w pierwszej rui. Zwiększa to wydajność rozpłodową lochy, redukuje również kłopoty z ponownym jej zapłodnieniem. Niestety szybkie odsadzanie prosiąt, ma również swoje wady. Układ pokarmowy 4 tygodniowych zwierząt żywionych mlekiem matki nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem paszy stałej. Dlatego też niezbędne jest jak najszybsze przyzwyczajenie zwierząt, do spożywania mieszanek treściwych. Pierwszą paszę stałą zwierzęta powinny otrzymywać już pod koniec pierwszego tygodnia życia.

Mieszanki stosowane w początkowej fazie życia mogą być przegotowane samodzielnie w gospodarstwie jednak lepszym rozwiązaniem wydaje się skarmianie mieszanek pełnoporcjowych pochodzących z zakupu. Są one, bowiem lepiej zbilansowane pod względem składników pokarmowych, niż pasze gospodarskie. Poza tym komponenty gotowych mieszanek są często poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu, pasze te są lepiej strawne. Mieszanki takie cechują się także wysoką czystością mikrobiologiczną. Powinny być one wolne od mykotoksyn i patogennych bakterii. Kupując taką mieszankę, warto zwrócić uwagę na jej skład. Powinna zawierać ziarna zbóż poddane obróbce termicznej (ekstruzja, ekspandowanie), a część energii powinna pochodzić z produktów pochodzenia mlecznego oraz tłuszczu. Zaleca się by oprócz białka sojowego, zawierała ona białkowe komponenty pochodzenia zwierzęcego takie jak mączka rybna, mączka z krwi, czy suszona plazma krwi. Surowce te są bogate w aminokwasy egzogenne, a suszona plazma również w immunoglobuliny, wspomagające odporność zwierząt. Mieszanka taka koniecznie musi być wzbogacona dodatkiem zakwaszacza, i probiotyku, regulujących skład mikroflory przewodu pokarmowego prosiąt. Niezbędny jest też dodatek aromatu, zachęcającego zwierzęta do spożycia paszy,

Jednotygodniowe prosięta, zjadają niewielkie ilości paszy. Dlatego, by stale była ona czysta i świeża, powinno się ją podawać często, lecz w małej ilości. Początkowo należy ją podawać przy pomocy tacek lub misek, które umieszczamy w okolicy promiennika. Pasze tą podajemy na ogół do 3 tygodnia życia, kiedy to stopniowo przyzwyczajamy prosięta do spożycia paszy odsadzeniowej.