PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Pierwsze ognisko ASF u świń na Podlasiu

Pierwsze ognisko ASF u świń na Podlasiu

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wyniki badań świadczących o wystąpieniu pierwotnego (pierwszego) ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym 5 świń, znajdującym się w województwie podlaskim, powiecie białostockim, gminie Gródek.Podejrzenie zachorowania zostało postawione w dniu 19 lipca br. Gospodarstwo zostało objęte nadzorem urzędowym przez lekarza weterynarii, pobrano próbki do badań oraz zabezpieczono znajdujące się w gospodarstwie zwierzęta.

Po potwierdzeniu wystąpienia choroby, wszystkie 3 pozostające przy życiu świnie zostały zabite i poddane utylizacji w bezpieczny sposób. Teren całego gospodarstwa został oczyszczony i zdezynfekowany.

Podjęto wszystkie działania przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem choroby, łącznie z wyznaczeniem obszaru 3 km. strefy zapowietrzonej i 7 km. strefy zagrożonej.

Na wymienionych obszarach znajduje się 37 gospodarstw, utrzymujących 192 sztuki świń.

Gospodarstwa objęte zostaną procedurami sanitarnymi związanymi ze zwalczaniem ASF.

Główny Lekarz Weterynarii dodatkowo informuje, że ognisko zlokalizowane jest w utworzonej w marcu br. strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.

Wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane z zabiciem jakichkolwiek świń finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje odszkodowanie.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że za nie stosowanie się do wymagań prawnych i zakazów oraz nakazów powiatowego lekarza weterynarii w zakresie zwalczania choroby, grożą surowe sankcje karne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • rolnik 2014-07-24 12:36:40
  W okolicy planują utylizacja wszystkich świń a dziki źródło zarazy może się rozmnażać bez ograniczeń Prawdopodobnie świnie zaraziły się właśnie od nich , a po wykryciu pierwszych zachorowań minister środowiska stwierdził iż dziki są małym ryzykiem do roznoszenia wirusa i nie będzie się ich niepokoić podczas polowań
 • ktoś 2014-07-24 11:13:17
  Ludzie ! , skoro asf przeszło całą rosję , białoruś to wy naprawdę wierzycie że zatrzyma się na wschodzie polski ???
 • nikt 2014-07-23 22:02:58
  Podobno świnie były hodowane na wolnym wybiegu. Dlaczego lekarz powiatowy pomimo zakazu dopuszczał w strefie taki chów. Za brak odpowiedzialności takich pseudo hodowców i lekarzy zapłacimy wszyscy. Jestem za likwidacją wszystkich stad poniżej 50 świń bo to skanseny i przez nich możemy mieć problemy.
 • rolnik 2014-07-23 19:41:23
  sama choroba do stada nie weszła ,przyniósł ją gospodarz z lasu, mieszkając w takich rejonach zagrożonych trzeba uważać ,na ptactwo ,lisy ,dzikie psy ,itd,,ludzie weżcie się trochę i dbajcie o ochronę stad ,bo jak to się rozprzestrzeni to wszyscy będziemy mieli cienko ,a wiadomo czym to grozi bankructwem ,trochę rozwagi i higieny...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!