Główny Inspektorat Weterynarii poinformował dziś o potwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. To kolejne zachorowania, o których poinformowano w tym tygodniu: w środę GIW wystosował komunikat mówiący o sześciu ogniskach choroby w województwie podlaskim i lubelskim:

Czytaj więcej: Sześć nowych ognisk ASF u trzody chlewnej w Lubelskiem i Podlaskiem

Dzisiejszy komunikat informuje o wystąpieniu kolejnych pięciu ognisk choroby. Cztery z nich wystąpiły na Lubelszczyźnie, jedno zaś w województwie mazowieckim. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie ten ostatni przypadek: wirus pojawił się bowiem na terenie powiatu siedleckiego, w którym dotychczas nie stwierdzono ognisk ani przypadków ASF. Sytacja ta nie powinna być jednak zaskoczeniem, ogniska ASF wystąpiły bowiem w sąsiednich gminach Platerów i Siemiatycze. Choroba wystąpiła w gminie Korczew, w gospodarstwie utrzymującym 27 świń.

Pozostałe ogniska afrykańskiego pomoru świń pojawiły się w powiecie bialskim. Trzy z nich stwierdzono w gminie Międzyrzec Podlaski. Pomór pojawił się w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 10, 46 i 9 świń.

Ostatnie z omawianych ognisk potwierdzono w gminie Biała Podlaska, w gospodarstwie utrzymującym 22 świnie.

Łączna liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń wzrosła do 88, z czego 65 z nich potwierdzono w ciągu trzech ostatnich miesięcy. Systematycznie rośnie też liczba przypadków pomoru u dzików: do tej pory służby weterynaryjne potwierdziły już 453 zachorowania u tych zwierząt. 

Podobał się artykuł? Podziel się!