Nowe przypadki ASF pojawiły się w województwie podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Tradycyjnie już najwięcej przypadków choroby stwierdzono w gminach województwa lubelskiego. Choroba pojawiła się u padłych lub odstrzelonych dzików z terenu miejscowości:

- Pereszczówka (gm. Drelów, pow. bialski) w odległości 41 km od granicy
- Wola Uhruska (gm. Wola Uhruska, pow. włodawski) w odległości 3 km od granicy
- Korolówka Osada (gm. Włodawa, pow. włodawski) w odległości 6 km od granicy
- Wyryki Wola (gm. Wyryki, pow. włodawski) w odległości 13 km od granicy
- Żakowola Radzyńska (gm. Kąkolewnica, pow. radzyński) w odległości 54 km od granicy – 3 przypadki
- Drelów (gm. Drelów, pow. bialski) w odległości 40 km od granicy – 2 przypadki
- Kosyń (gm. Wola Uhruska, pow. włodawski) w odległości 5 km od granicy
- Sitno (gm. Międzyrzec Podlaski, pow. bialski) w odległości 34 km od granicy
- Zahajki (gm. Drelów, pow. bialski) w odległości 41 km od granicy.

Na terenie Lubelszczyzny chorobę potwierdzono także u padłego dzika znalezionego pomiędzy miejscowościami Turów i Płudy w gminie Radzyń Podlaski. 

Po jednym przypadku choroby stwierdzono ponadto w województwie podlaskim i mazowieckim. W pierwszym przypadku choroba pojawiła się na terenie gminy Barłogów Kościelny w powiecie augustowskim (około 48 km od granicy białoruskiej). Na terenie województwa mazowieckiego pomór pojawił się natomiast w gminie Przesmyki (pow. siedlecki, około 36 km od granicy. 

Piętnaście nowych przypadków choroby, to nie jedyne złe wieści jakie dotarły do nas w ostatnich dniach. W piątek GIW poinformował także o potwierdzeniu ogniska ASF na Ukrainie, w odległości około 4,5 km od granicy Polski. Dotyczy to rejonu starosamborskiego w obwodzie lwowskim, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie powiatu bieszczadzkiego. 

>>>>> Czytaj więcej: Trzy bieszczadzkie gminy zagrożone wystąpieniem ASF

Na terenie powiatu bieszczadzkiego występuje wprawdzie bardzo niskie zagęszczenie podmiotów wyspecjalizowanych w chowie trzody, niemniej jednak przez duże zagęszczenie dzików groźba rozszerzania się epidemii ASF od strony południowo – wschodniej wydaje się realna.

Podobał się artykuł? Podziel się!