Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował właśnie o potwierdzeniu dwóch nowych ognisk ASF w stadach trzody chlewnej. Obydwa wystąpiły w gospodarstwach utrzymujących po kilka świń.
Pierwsze z omawianych ognisk choroby dotyczy gospodarstwa położonego w gminie Mońki (pow. Moniecki, woj. podlaskie) w którym utrzymywano 5 świń. W tym roku jest to piąte ognisko choroby, jakie wystąpiło na terenie powiatu. W regionie tym wystąpiło także największe jak do tej pory ognisko pomoru. W zeszłym tygodniu obecność ASF potwierdzono na fermie położonej w gminie Goniądz, w której utrzymywano ponad 1060 zwierząt.

Czytaj więcej: To już pewne: ASF pojawił się na dużej fermie świń

Drugie z omawianych ognisk choroby dotyczy gospodarstwa położonego na terenie gminy Janów Podlaski (pow. bialski, woj. lubelskie), w stadzie liczącym dwie świnie. Na terenie powiatu bialskiego wystąpiła większość tegorocznych ognisk choroby. W ciągu ostatniego miesiąca w regionie tym wybuchło 17 ognisk pomoru.

Łączna liczba ognisk ASF jakie potwierdzono w tym roku wynosi 29. Od początku obecności choroby w kraju potwierdzono 52 ogniska choroby w stadach świń, i ponad 380 przypadków pomoru u dzików.

Podobał się artykuł? Podziel się!