PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Płynne żywienie okiem praktyka

Płynne żywienie okiem praktyka Dzięki zastosowaniu płynnego żywienia można znacząco ograniczyć koszt produkcji tuczników Fot. BW

Mimo, że płynne żywienie świń w ostatnich latach zyskuje na popularności, opinie na temat tego systemu wciąż są podzielone. O zdanie na ten temat spytaliśmy rolnika, który system płynnego żywienia stosuje na swojej fermie.Ostatnie lata przyniosły pewien renesans płynnego żywienia świń. Ze względu na duże oszczędności jakie można osiągnąć przy takim systemie żywienia, w kraju pojawiają się kolejne obiekty wyposażone w instalację pozwalającą na skarmianie pasz o dużej zawartości wody. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie pasz pochodzących z produkcji spożywczej takich jak serwatka, młóto browarniane, pulpa ziemniaczana. Niesie to ze sobą szansę na redukcję kosztów żywienia.

Systemy płynnego żywienia mają jednak również swoich przeciwników, którzy wskazują na wysoki koszt zakupu instalacji, a także negatywne efekty skarmiania wspomnianych pasz. O zdanie na temat płynnego żywienia świń spytaliśmy Błażeja Kopczyńskiego, rolnika z województwa kujawsko – pomorskiego. W obiekcie o obsadzie ponad 2 tys. stanowisk, prowadzi on tucz świń w systemie płynnego żywienia.

- Do największych korzyści wynikających z zastosowania instalacji płynnego żywienia należy zaliczyć możliwość skarmiania wspomnianych pasz ubocznych, które nabyć można za niewielką opłatą. Dzięki temu koszt wyżywienia zwierząt jest znacznie niższy niż w przypadku żywienia paszą suchą. Lepsze są także wyniki tuczu: przyrosty są nieznacznie wyższe niż w przypadku żywienia suchą paszą treściwą. – tłumaczy nasz rozmówca.

Nie ukrywa on jednak, że system płynnego żywienia ma także swoje słabsze strony:

- Do wad systemu płynnego żywienia mogę zaliczyć problemy z funkcjonowaniem samej instalacji. Nie są one częste, ale niekiedy się zdarzają. Płynne żywienie wymaga także od człowieka dużo większej dbałości. Pilnować należy przede wszystkim właściwego zbilansowania składników paszy, a także odpowiedniej zawartości włókna. Moją zasadą jest także to, iż nie stosuję komponentów „okazjonalnych”. W żywieniu wykorzystuje tylko pasze uboczne o znanym, stabilnym składzie, które dodatkowo niekiedy badam pod kątem zawartości substancji odżywczych. W płynnym żywieniu świń ważne jest zatem posiadanie stałych i sprawdzonych dostawców tego typu produktów – tłumaczy nasz rozmówca.

Mimo to nie ma on wątpliwości co do zasadności inwestycji.

- Gdybym raz jeszcze musiał podjąć decyzję na temat inwestycji w system płynnego żywienia, z pewnością bym się na nią zdecydował. Głównie ze względu na bardzo duże oszczędności jakie można dzięki temu osiągnąć. – mówi rolnik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • farm685dt 2017-02-15 19:48:27
  rolnik45 co Ty mówisz, u mnie chleb normalnie spleśniały koloru fioletowo zielonego wcinają i nic nie zdechło jeszcze. Instalacja zwróciła się w ciągu niecałego roku w porównaniu z cenami zbóż w tym okresie.
 • Maria 2017-02-15 18:50:38
  Należy popularyzować te metodę jeżeli daje lepsze efekty.
 • rolnik45 2017-02-15 17:11:18
  Droga instalacja kiedy sie to zwróci spleśniałe dasz świnie zdychajo gdzie tu zysk miałem takie cos i przerobiłem na sucho
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!