Elementy podłogowe są podłączone do systemu ogrzewania i chłodzenia. Na podstawie odczytywanej temperatury z powierzchni rusztu zmienia się temperatura podłoża. W ten sposób poprawiają się warunki bytowe zwierząt.

Świnie mają ograniczoną zdolność regulowania temperatury ciała. Posiadają niewielką ilość gruczołów potowych zlokalizowanych głęboko w skórze, głównie w okolicach pyska, racic oraz na karku. Jednak gruczoły potowe świni nie odgrywają znaczącej roli w termoregulacji. Większe znaczenie w tym względzie ma podskórna tkanka tłuszczowa, z której w razie potrzeby jest pobierana energia do ogrzania organizmu.

Jeżeli świnia odczuwa dyskomfort termiczny, to łatwo możemy szybko to zauważyć. Gdy temperatura w chlewni jest za wysoka, to świnie pokładają się na ruszcie lub tarzają się w ściółce, aby oddać trochę ciepła do otoczenia zewnętrznego. Z kolei jeżeli temperatura w chlewni jest za niska, to tuczniki gorzej przyrastają. Następuje wówczas zużycie niezbędnej energii do wzrostu na utrzymanie optymalnej ciepłoty ciała. Skutkiem są mniejsze dzienne przyrosty oraz zwiększające się dzienne pobranie paszy.

Nowe rozwiązanie regulowanej pod względem temperatury podłogi może zapobiegać stratom energetycznym ponoszonym przez świnie w całym tuczu. Naukowcy twierdzą również, że zastosowanie takiej podłogi w tuczarni może ograniczać ogólne koszty produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!