Nie maleje niestety liczba wykrywanych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Od momentu pojawienia się choroby na terenie naszego kraju (luty 2014), w czterech województwach – podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko – mazurskim potwierdzono już 264 razy. Niepokoi tempo, w jakim w ostatnich miesiącach pojawiają się kolejne zachorowania. Od początku roku wykryto już 96 przypadków ASF, czyli niewiele mniej niż w całym zeszłym roku. W ostatnim czasie zmienił się natomiast region, w którym występuje najwięcej zachorowań: o ile na początku większość przypadków choroby odnotowywano na terenie województwa podlaskiego (zwłaszcza okolic Hajnówki i Siemiatycz), o tyle obecnie zarażone dziki znajdowane są najczęściej na terenie powiatu łosickiego i bialskiego.

Spośród ostatnich przypadków, najwięcej potwierdzono właśnie na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim. Dotyczą one dzików znalezionych na terenie miejscowości:

- Stare Litewniki (gm. Sarnaki) w odległości 19 km od granicy z Białorusią

- Raczki (gm. Sarnaki) w odległości 10 km od granicy

- Hołowczyce (gm. Sarnaki) w odległości 12 km od granicy (2 ogniska)

- Nowe Hołowczyce (gm. Sarnaki) w odległości 12 km od granicy

- Nowa Kornica (gm. Stara Kornica) w odległości 22 km od granicy

- Nowe Litewniki (gm. Sarnaki) w odległości 12 km od granicy

Cztery przypadki ASF potwierdzono również w materiale pobranym od padłych dzików znalezionych na terenie powiatu bialskiego (woj. lubelskie). Nowe ogniska choroby wykryto na terenie miejscowości:

- Antolin (gm. Konstantynów), w odległości 5 km od granicy z Białorusią

- Husinka (gm. Biała Podlaska) w odległości 18 km od granicy

- Wandopol (gm. Konstantynów) w odległości 8 km od granicy

- Wólka Dobryńska (gm. Zalesie) w odległości 14 km od granicy

Jeden przypadek choroby potwierdzono także na terenie województwa podlaskiego. Mowa tu o dziku odstrzelonym na terenie miejscowości Klebanka (gm. Kleszczele, pow. hajnowski), w odległości 10 km od granicy z Białorusią.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!