PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Podlaskie: Wykryto 15. w kraju ognisko ASF u świń

Podlaskie: Wykryto 15. w kraju ognisko ASF u świń Wieś, w której wykryto ognisko ASF, leży w niedużej odległości od granicy z Białorusią; Fot. A. Królak

Ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w gospodarstwie w gminie Mielnik (woj. podlaskie) - poinformował w poniedziałek Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku. To 15. ognisko ASF w Polsce, a 12. w Podlaskiem.Wieś, w której wykryto ognisko ASF, leży w niedużej odległości od granicy z Białorusią. W gospodarstwie, gdzie stwierdzono chorobę, było 13 świń; zwierzęta zostaną uśpione i zutylizowane. Wokół tego miejsca zostanie wyznaczony obszar z ograniczeniami.

- Na razie nie mam jeszcze żadnych wiadomości, co mogło być źródłem przeniesienia choroby, poza wynikiem, iż jest to ASF - dodał Mirosław Czech.

To 15. ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Początkowo było ich tylko kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Trzy z nich odnotowano w województwie lubelskim, pozostałe - w podlaskim.

Służby weterynaryjne i policja ustalają, co mogło być źródłem przeniesienia wirusa ASF do tych gospodarstw. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w niektórych przypadkach zawinił człowiek. Stąd apele do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu; w województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z ASF obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji. W szczególności, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • rolnik maz 2016-08-22 21:34:41
  teraz świnki,a za chwile wołowina i i mleko to po co nam ten PROW 14-20 i po Polskiej wsi
 • Leoś 2016-08-22 18:38:58
  skąd wy wiecie że jest asf w mazowickim ?
 • Halina Okrajek 2016-08-22 17:21:07
  I może się okazać, że Jurgiel i jego koledzy z ministerstwa rolnictwa i rozwoju w s i na świni się przejedzie.Nie dość, że na koniku jazda slaba to jeszcze świński pomór. Oj niewesolo będzie 4 września na Jasnej Gorze o dożynkach prezydenckich nie wpominając
 • kiu 2016-08-22 15:56:19
  piszą że na MAZOWSZU też jest asf ,,,,,, a to oznacza dla bardzo wielu hodowców ,,,TRAGEDIE , bank nie pyta , bank EGZEKWUJE ,,,,
 • ikcomas 2016-08-22 15:21:31
  Qwa, czyli w Kobylanach pierwszy w mazowieckim to już 16 w Polsce, 28 szt. zutylizowali, będę w niebieskiej jak ch.
 • Ekorolnik 2016-08-22 14:50:25
  za dwa lata wieprzem na polskiej wsi nie poświeci. Rocznie ASF postępuje około 80 km. Do tego wirus przenoszony jest mechanicznie. Zaczynam budować schron na kabany. Będę pod ziemią hodować. Bez schabowego to nie obiad. A miastowe najedzą się zachodniej pulpy i jeszcze będą chwalić sobie... Grunt, że kicha pełna.
 • Rolnik Gruntowy 2016-08-22 14:39:58
  Jakby powiedzial reaktor Sawicki z programu dla rolników TYDZIEŃ : " Panie Ministrze zwracajac się do Krzysztofa Jurgiela: nasze ukochane Podlasie... a tak zaraz tam panuje, nie wstyd wam chłopaki.... Zeświniało się wam to ukochane Podlasie:-)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!