Według duńskiego urzędu statystycznego Statistics Denmark na minusie jest również liczba zwierząt hodowlanych w wadze powyżej 50 kg. Spadła z 211 tys. szt. do 205 tys. sztuk w pierwszym dniu IV kwartału 2012 r.

W pogłowiu loch ogółem Duńczycy także odnotowali spadek o około 3 proc. z 1 065 tys. sztuk na początku IV kwartału 2011 w porównaniu do  1 033 tys. szt., o których mówią dane z tego samego okresu br. Statistics Denmark przedstawia stan pogłowia zawsze w pierwszym dniu rozpoczynającego się kwartału danego roku.
 
Spadek pogłowia loch nie idzie jednak w parze z produkcją prosiąt. Ich liczba była wyższa w październiku 2012 r. o  prawie 1,5 proc.  (38 tys. szt.). Świadczy to o poprawie wyników użytkowości rozpłodowej loch utrzymywanych w duńskich gospodarstwach – większej ilości żywo urodzonych i odsadzonych prosiąt.

Można się spodziewać dalszego niewielkiego spadku pogłowia świń ogółem w Danii. Przemawia za tym roczny  spadek - o prawie 3 proc. - liczebności młodzieży hodowlanej w wadze powyżej 50 kg.

Dania jest trzecim producentem wieprzowiny w UE (po Niemczech i Hiszpanii) i największym jego eksporterem. Podobał się artykuł? Podziel się!