PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Polacy gotowi na dobrostan w 94 proc.

Polacy gotowi na dobrostan w 94 proc.

Autor: farmer.pl/ Iwona Dyba

Dodano: 25-06-2012 11:02

Tagi:

18 państw członkowskich UE będzie w pełni przygotowanych w dniu wejścia w życie zakazu o utrzymywaniu loch prośnych w kojcach pojedynczych. W Polsce do tych wymagań, 1 stycznia 2013 r. będzie dostosowanych 94 proc. gospodarstw trzody chlewnej.Przez ostatnie miesiące w największym stopniu Brytyjczycy nakłaniali Komisję Europejską, aby rygorystycznie egzekwowała przystosowanie się wszystkich krajów UE do wymogów dobrostanu dla loch prośnych.
 
Taka postawa brytyjskiego ministra rolnictwa jest zrozumiała ponieważ w Wielkiej Brytanii utrzymywanie loch prośnych w pojedynczych klatkach było zakazane od 1999 r. Dlatego ten kraj nie miał żadnych problemów z dostosowaniem się producentów trzody chlewnej do nowych wymagań unijnego prawa.

Na ostatnim posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa Jim Paice, brytyjski minister rolnictwa powiedział – Obiecałem nakłonić Komisję Europejską, aby jak tylko to będzie możliwe rygorystycznie egzekwowała standardy dobrostanu w całej Europie. Cieszę się, że spotkałem się z takim samym podejściem do tego zagadnienia ze strony KE jak i innych krajów członkowskich, które starały się w ostatnim czasie w jak największym stopniu dostosować do nowych standardów dobrostanu.

Podczas ostatniego spotkania ministrów rolnictwa w Luksemburgu, zaktualizowano aktualny stan realizacji przepisów przez kraje UE do dnia 31 grudnia 2012 roku.

18 krajów UE, od 1 stycznia 2013 r. będzie prowadziło produkcję trzody chlewnej zgodnie z wymaganiami. Swoją pełną gotowość zgłosiły:
Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Węgry i Wielka Brytania.

Pozostałe kraje przedstawiły następujący stopień realizacji przepisów: Austria - 95 proc., Finlandia - 93 proc., Grecja 93 proc., Polska 94 proc. Dane dla pozostałych krajów UE nie są znane. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!