O możliwość wydłużenia okresu stosowania leczniczego tlenku cynku w paszach dla świń, KZP-PTCh wnioskował do resortu rolnictwa już pod koniec sierpnia. W odpowiedzi na wystosowane wówczas pismo, resort rolnictwa poinformował o tym, iż Polska będzie starała się o skorzystanie z możliwości odroczenia zakazu o 5 lat. W piśmie przesłanym przez wiceminister Ewę Lech czytamy, że Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformował o tym, iż Polska skorzysta z okresu przejściowego przewidzianego przez Komisję Europejską, a pozwolenie na stosowanie pasz zawierających tą substancję cofnięte zostanie 26 czerwca 2023 roku. 

Minister Lech wskazuje także, że resort rolnictwa zwrócił się do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - PIB w Puławach z prośbą, o opracowanie strategii stosowania produktów alternatywnych, w momencie wycofania z rynku leczniczego tlenku cynku. 

Tlenek cynku jest składnikiem pasz leczniczych stosowanych zwłaszcza w okresie odsadzeniowym. Skutecznie przeciwdziała on powszechnym na tym etapie biegunkom prosiąt. W czerwcu b.r. Komisja Europejska zdecydowała o cofnięciu zezwolenia na stosowanie tej substancji, głównie ze względu na ryzyko niekontrolowanej emisji jonów cynku do środowiska za pośrednictwem nawozów naturalnych. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!