PRZEGLAD PRASY: Według raportu w pięciu spośród 27 przedsiębiorstw, w których została przeprowadzona inspekcja, odnotowano poważne naruszenia norm sanitarnych.

Todd wyjaśnił, że w aporcie jest mowa o rutynowych inspekcjach, przeprowadzonych we wrześniu ubiegłego roku". Według niego tych pięć firm, w których odnotowano naruszenia, nie ma prawa eksportu produkcji mięsnej. Jest ona kierowana tylko na rynek lokalny". Natomiast gospodarstwa posiadające licencję na eksport mięsa zaprezentowały zadowalające, a nawet bardzo dobre wskaźniki". Zaznaczył także, że od ubiegłego roku sytuacja w tej sferze w Polsce znacznie się poprawiła. Dodał, że wspólne kontrole Komisji Europejskiej i Rosji, przeprowadzone w polskich przedsiębiorstwach w lutym bieżącego roku, nie ujawniły żadnych naruszeń, które mogłyby usprawiedliwiać wprowadzenie przez Rosję embarga na import polskich dóbr rolniczych.

Podtrzymujemy takie stanowisko i mamy nadzieję, że strona rosyjska uzna osiągnięty przez Polskę postęp i ustosunkuje się do propozycji Komisji Europejskiej o zniesieniu embarga" - powiedział Philips Todd. Warto dodać, że przedstawiciele Komisji Europejskiej nadal negocjują z Rosją w tej sprawie, jednak niestety, nie odnotowano na razie znacznego postępu".

W listopadzie 2006 roku Rosja wprowadziła czasowy zakaz na dostawy mięsa i warzyw z Polski w związku z tym, że polskie przedsiębiorstwa eksportowały ponownie tę produkcję z krajów trzecich, co stanowiło zagrożenie w sensie weterynaryjnym i fitosanitarnym. Wymagając zniesienia embarga, Polska zablokowała negocjacje w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy pomiędzy Rosją a Unią Europejską. Obecne porozumienie jest ważne do grudnia 2007 roku.

Źródło: Gazeta Finansowa

Podobał się artykuł? Podziel się!