Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o potwierdzeniu kolejnych przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików. To już drugi tego typu komunikat w tym tygodniu, poprzedni, opublikowany w poniedziałek, dotyczył pięciu nowych przypadków. Tym razem występowanie ASF odnotowano aż dwunastokrotnie. Dotyczą one zarówno dzików odstrzelonych, jak i padłych zwierząt. Najwięcej przypadków wykryto na terenie powiatu bialskiego (woj. lubelskie), pierwszy raz od kilku tygodni chorobę potwierdzono też na terenie powiatu monieckiego (woj. podlaskie).

Pierwsze dwa z omawianych przypadków dotyczą szczątków padłych dzików, które znaleziona nieopodal miejscowości Borysowszczyzna (gm. Nurzec – Stacja, pow. siemiatycki), w odległości około 10 km od granicy z Białorusią. W województwie podlaskim potwierdzono jeszcze jeden przypadek choroby – dotyczy on wspomnianych wcześniej okolic Moniek. ASF wykryto na terenie miejscowości Milewo (gm. Trzcianne) w odległości około 64 km od granicy.

Kolejne trzy przypadki potwierdzono na terenie powiatu łosickiego (woj. mazowieckie). Dwa z nich dotyczą okolic miejscowości Nowa Kornica (gm. Stara Kornica). Szczątki zwierząt zarażonych wirusem ASF znaleziono w odległości około 18 km od granicy z Białorusią. Jeden przypadek choroby potwierdzono też na terenie miejscowości Serpelice (gm. Sarnaki) w odległości około 10 km od granicy.

Pozostałe przypadki dotyczą terenów powiatu bialskiego (woj. lubelskie). Trzy z nich odnotowano na terenie miejscowości Podsędków (gm. Zalesie). Szczątki padłych dzików znajdowano tam w odległości 14 – 18 km od granicy z Białorusią. Na terenie gminy Zalesie stwierdzono jeszcze jeden przypadek choroby – mowa tu o szczątkach dzika znalezionych w okolicach miejscowości Raniewo, 12 km od granicy z Białorusią.

Ostatnie dwa spośród omawianych przypadków choroby dotyczą miejscowości Cieleśnica (gm. Rokitno, 6 km od granicy). W tej lokalizacji chorobę potwierdzono w materiale pobranym od padłego dzika, oraz od dzika odstrzelonego.

Do tej pory, w naszym kraju potwierdzono już 243 przypadki choroby, z czego w ciągu niespełna trzech miesięcy tego roku 75 przypadków. Niestety wiele wskazuje, że ten rok będzie rekordowy pod względem liczby odnotowanych u dzików przypadków choroby. Należy mieć nadzieję, że nie przełoży się to na kolejne ogniska ASF w stadach świń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!