Niektóre leki, ale także wiele dodatków paszowych (mieszanki witaminowe, zakwaszacze paszowe) z powodzeniem można podać wraz z wodą. To rozwiązanie wygodne, nie wymaga bowiem praktycznie żadnych nakładów pracy. Co więcej, zdaniem rolników zakwaszacz podany w postaci płynnej, działa skuteczniej niż preparaty sypkie, dodawane do paszy. Jednak żeby podawanie preparatów wraz z wodą było precyzyjne musimy wyposażyć obiekt w odpowiedni dozownik. Są to urządzenia włączane bezpośrednio w instalację wodną zasilającą poidła. W dnie urządzenia znajduje się również wąż, którym dozownik pobiera preparat z zewnętrznego zbiornika.

Omawiane urządzenia nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, napędzane jest natomiast ciśnieniem wody w instalacji. To bardzo ważne – niezależnie od zmian ciśnienia, stężenie dozowanego preparatu w wodzie będzie bowiem zawsze takie samo. Oferowane obecnie urządzenia zapewniają bardzo wysoką precyzję dozowania (co ma znaczenie szczególnie w przypadku leków) oraz wysoką trwałość. Pamiętajmy jednak, że decydując się na stosowanie zakwaszaczy, należy wybrać pompę odporną na działanie niskiego pH. W przeciwnym razie uszczelnienia w krótkim czasie stracą swoje właściwości, co doprowadzi zarówno do utraty szczelności, jak i rozregulowania pompy.

Decydując się na zakup pompy dozującej warto wiedzieć jakie ilości preparatów będziemy dodawali do wody. Dostępne na rynku urządzenia różnią się bowiem zakresem dozowania: najmniejsze pozwalają na podanie preparatu w ilości 0,1 – 0,9 proc. Przy pomocy większych dozowników przygotować można roztwór o stężeniu do 5 proc.

Warto też wiedzieć kilka rzeczy na temat montażu dozowników. Bardzo ważne by przed urządzeniem zamontowany był filtr, który wychwyci cząstki stałe obecne w wodzie. Ich obecność może bowiem uszkodzić pompę. Równie ważne jest zamontowanie specjalnych zaworów które chronią dozownik przed gwałtownymi skokami ciśnienia.

Ceny omawianych urządzeń są zróżnicowane. Najtańszy model, pozwalający na dozowanie leków czy dodatków w zakresie do 2 proc. nabyć można za nieco ponad 1100 zł. Droższe dozowniki umożliwiające podanie do 5 proc. preparatu kosztują około 2000 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!