W miniony piątek Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o wystąpieniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń w ostatnim tygodniu grudnia. W okresie 27 - 31 grudnia w kraju potwierdzono 26 nowych zachorowań.

W ostatnim czasie prawdziwym epicentrum epidemii pomoru są okolice Warszawy. Nie inaczej jest tym razem. W samym tylko powiecie piaseczyńskim (w gminach Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria), w ciągu 5 dni stwierdzono 8 przypadków choroby. Kolejne cztery zachorowania pojawiły się w powiecie otwockim. Dwa z nich dotyczą gmina Karczew, a po jednym potwierdzono w gminach Celestynów i Otwock. W okolicach Warszawy po jednym przypadku ASF potwierdzono również w powiecie legionowskim (gm. Jabłonna), warszawskim zachodnim (gm. Leszno), oraz na terenie samej Warszawy.

Na terenie województwa mazowieckiego obecność wirusa ASF potwierdzono również w powiecie siedleckim. Dwa przypadki choroby wystąpiły tam w gminie Przesmyki.

Na lubelszczyźnie ASF najwięcej nowych przypadków pomoru pojawiło się w powiecie bialskim. Trzy zachorowania potwierdzono w gminie Drelów, po jednym zaś w gminach Rossosz i Terespol. Po jednym przypadku ASF potwierdzono w powiecie parczewskim (gm. Milanów) i radzyńskim (gm. Komarówka Podlaska).

Ostatnie trzy przypadki pomoru pojawiły się w województwie podlaskim. Wystąpiły one w gminach Krasnopol (pow. sejneński), Suchowola (pow. sokólski) i Mielnik (pow. siemiatycki).

W ciągu całego 2017 roku w kraju pojawiło się 736 przypadków afrykańskiego pomoru świń - ponad czterokrotnie więcej niż w latach 2014 - 2016. Wskazuje to na fakt, że całkowicie nie radzimy sobie z problemem pomoru w populacji dzików. Problemem, który narasta. Blisko połowa zeszłorocznych przypadków (dokładnie 333) wystąpiły w okresie 1 listopada - 31 grudnia. Brak pomysłu na skuteczną walką z pomorem dzików sprawi prawdopodobnie, że już być może w pierwszej połowie roku będziemy mieli do czynienia z niespotykanym do tej pory nasileniem ognisk pomoru w ASF w stadach trzody chlewnej. W zeszłym roku w Polsce potwierdzono 81 ognisk ASF. W tym roku już dwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!