Takiej małej ilości zawieranych umów w okresie przedświątecznym już dawno nie było. A i wzrosty cen zagościły na giełdach dużo szybciej niż w poprzednich latach.

Do tej pory wieprzowina drożała dopiero w pierwszych dniach grudnia, teraz jest połowa listopada, a ceny już rosną z dnia na dzień.

Importowana wieprzowina bez kości

minimalne ceny transakcyjne zł/kg

karkówka 9,60

schab 10,00

szynka 13,00

Wszystkiemu winne są umacniające się euro i ograniczona konsumpcja. Tylko od wczoraj stawki poszybowały w górę średnio o 20 groszy za kilogram. I to zarówno krajowego, jak i importowanego surowca. To sporo, zwłaszcza, że o większym popycie raczej nie można mówić.

Wiele zakładów wciąż jeszcze wykorzystuje zgromadzone zapasy. Mięsa produkcyjne nie znajdują nabywców, a część firm woli kupować pełne półtusze i poddawać je rozbiorowi, niż płacić coraz wyższe stawki za poszczególne elementy.

Krajowa wieprzowina bez kości

ceny transakcyjne zł/kg

karkówka 10,90 – 11,50

schab 11,00 – 11,20

szynka 15,50 – 16,00

Stawki płacone za kilogram większości krajowych szlachetnych elementów utrzymują się powyżej 10 złotych. Najwięcej pytań jest o asortyment odkostniony, jak szynka i karkówka. Przetwórcy jednak najchętniej kupowaliby w systemie długoterminowych zamówień – chcieliby rezerwować większe ilości po dzisiejszych cenach, a odbierać dopiero w połowie grudnia. To jednak nierealne.

Źródło: Agrobiznes/ Stella Norowska-Woldańska

Podobał się artykuł? Podziel się!