Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk, podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa w środę, skupiła się na przedstawieniu zagadnień opracowanych przez Zespół ekspertów utworzony przy ministrze rolnictwa, którego celem było opracowanie programu i kierunków wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej.

Przewodniczący Sejmowej Komisji  Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zwrócił uwagę na to, że bez względu na to jakie szczegóły zawierałby program to niezbędne jest mocne wsparcie ministra rolnictwa, a nawet rządu w tej sprawie. Bez odpowiedniego poparcia nawet najlepszy program nie zostanie zatwierdzony i wdrożony.

- Przy tym programie brakuje stanowiska wiążącego rządu. Jest to wyraźnie stanowisko zespołu ekspertów, a nie ministra rolnictwa czy rządu, czyli organów, które mają faktyczną moc decyzyjną – mówił Krzysztof Jurgiel (PiS) podczas posiedzenia komisji.

Wiceminister wyjaśniała, że minister rolnictwa w żadnym stopniu nie ingerował w prace zespołu ekspertów. Mieli oni wybrać najlepsze kierunki ratowania polskiej produkcji trzody chlewnej.

– Proponowany program to ustalenia eksperckie. Teraz są one przenoszone do różnych dokumentów, przez odpowiednie departamenty ministerstwa. Tak, aby przedstawione zagadnienia zostały zawarte w przepisach prawnych na poziomie krajowym oraz żeby zostały wpisane do nowego PROW na lata 2014-2020 – tłumaczyła Zofia Szalczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!