Od 1 czerwca bieżącego roku dozwolone jest włączenie do mieszanek dla ryb przetworzonego białka pochodzącego od zwierząt nie przeżuwających. Jak informuje Agra Europe - Kolejnym planowanym krokiem jest wprowadzenie białka drobiu do pasz dla świń a następnie białka świń do mieszanek dla drobiu.

W rzeczywistości, musimy jednak pamiętać, że powrót mączek mięsno-kostnych to nadal temat szerokiej dyskusji na forum europejskim.

W przypadku kolejnego etapu zniesienia zakazu jakim miałoby być wprowadzenie mączki drobiowej w paszach dla świń ciągle pozostają pewne praktyczne problemy do rozwiązania.

– Kwestią dyskusji nadal jest pozyskiwanie czystej, drobiowej mączki mięsno-kostnej, a także przygotowanie i kontrola firm, które zajmowałyby się jej produkcją i dystrybucją – mówi Jarosław Naze, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Oprócz tego, niezbędne jest wprowadzenie analizy laboratoryjnej, która posłużyłaby do kontrolowania tego rodzaju komponentu paszowego. W praktyce powinna weryfikować, czy drobiowa mączka mięsno-kostna jest właściwie stosowana i czy rzeczywiście jest to mączka pochodząca od tego gatunku zwierząt.

W rozmowie z wiceszefem weterynarii dowiadujemy się, że taka metoda badawcza już istnieje, została opracowana przez Komisję Europejską. Jest możliwa do zastosowania jeżeli analiza ryzyka przeprowadzana na terenie całej Unii przez Komisję Europejską, w odniesieniu do częściowego zniesienia zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt, gwarantowałaby utrzymanie bezpieczeństwa zdrowia ludzi i zwierząt.

Nie zostało jeszcze przesądzone, kiedy nastąpi kolejny etap znoszenia zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt. - Trzeba pamiętać, że od momentu wprowadzenia zakazu nadal pojawiają się w Europie przypadki BSE. Są one sporadyczne, ale nadal występują. Mimo tego, pewnym postępem i sygnałem, że sytuacja epizootyczna jest dobra, było podniesienie wieku bydła badanego w kierunku tej choroby– dodaje dr Naze.

W temacie dyskusji nad zniesieniem zakazu ważne jest również to, w jakim stopniu rolnicy przestrzegają zakazu. W negocjacjach jest to dość ważny argument, który będzie mówił o tym, że monitorowanie prawidłowego stosowania mączek w żywieniu zwierząt nie będzie w przyszłości problemem w krajach Wspólnoty.

– Od początku bieżącego roku, zauważamy spadek nielegalnych przypadków stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt w gospodarstwach. Do tej pory odnotowano kilkanaście przypadków złamania zakazu. W tym samym okresie w roku ubiegłym Inspekcja Weterynaryjna wykryła około 50 przypadków naruszenia zakazu – wyjaśnia Jarosław Naze. Podobał się artykuł? Podziel się!