Dobra kondycja knura to szerokie pojęcie Na to określenie składa się wiele czynników, takich jak: status zdrowotny w tym silne i zdrowe kończyny, odpowiednia waga samca, wysokie libido i bardzo dobra jakość nasienia.

Ostatecznie właściwa kondycja knura zawsze sprowadza się do skuteczności krycia loch i ciągłego utrzymywaniu stałego poziomu chęci do ich krycia – tłumaczy dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach. Nawet przy zakupie najlepszego pod względem genetycznym knura, przy jego nadmiernej eksploatacji, nieprawidłowym żywieniu i nieprzystosowanym dla niego kojcu możemy szybko spodziewać się przymusowego brakowania knura ze stada.
 
Locha Karmiąca dla knura

W zapewnieniu zdrowia samca może pomóc odpowiednie żywienie. Jednak na świecie i w kraju zostało przeprowadzonych niewiele szczegółowych badań, które obrazowałyby dokładny wpływ ilościowych i jakościowych komponentów mieszanek paszowych na kondycję tej grupy technologicznej.

Na rynku raczej nie spotkamy mieszanek paszowych, które byłyby stworzone wyłącznie z przeznaczeniem dla knurów. Z tego powodu większość hodowców wybiera dla samców mieszankę dla loch karmiących (LK), która w praktyce sprawdza się bardzo dobrze. Jest to najprostsze rozwiązanie. Z reguły mieszanki dla loch karmiących są produktami bardzo wydajnymi. Nadają się bardzo dobrze dla zwierząt, których organizmy są obciążone dużym stopniem eksploatacji – w przypadku loch jest to laktacja, z kolei u knurów produkcja dobrej jakości nasienia. Mieszanka LK zawiera skoncentrowane składniki pod względem wartości odżywczych i minerałów. Dlatego rolnicy mogą ją spokojnie stosować w żywieniu swoich samców. Zawarte w tych produktach makro -  i mikroelementy takie jak wapń, fosfor i cynk pozwalają na wzmocnienie kończyn knura, z czego ten ostatni utrzymuje twardość racic – tłumaczy dr Marian Kamyczek.

Zmieniamy żywienie w okresie letnim