PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Prawidłowo żywić knury

Prawidłowo żywić knury

Dobra kondycja knurów, gwarantuje dobre wyniki rozrodu stada. Można powiedzieć, że w głównej mierze decyduje o tym żywienie samców.Dobra kondycja knura to szerokie pojęcie Na to określenie składa się wiele czynników, takich jak: status zdrowotny w tym silne i zdrowe kończyny, odpowiednia waga samca, wysokie libido i bardzo dobra jakość nasienia.

Ostatecznie właściwa kondycja knura zawsze sprowadza się do skuteczności krycia loch i ciągłego utrzymywaniu stałego poziomu chęci do ich krycia – tłumaczy dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach. Nawet przy zakupie najlepszego pod względem genetycznym knura, przy jego nadmiernej eksploatacji, nieprawidłowym żywieniu i nieprzystosowanym dla niego kojcu możemy szybko spodziewać się przymusowego brakowania knura ze stada.
 
Locha Karmiąca dla knura

W zapewnieniu zdrowia samca może pomóc odpowiednie żywienie. Jednak na świecie i w kraju zostało przeprowadzonych niewiele szczegółowych badań, które obrazowałyby dokładny wpływ ilościowych i jakościowych komponentów mieszanek paszowych na kondycję tej grupy technologicznej.

Na rynku raczej nie spotkamy mieszanek paszowych, które byłyby stworzone wyłącznie z przeznaczeniem dla knurów. Z tego powodu większość hodowców wybiera dla samców mieszankę dla loch karmiących (LK), która w praktyce sprawdza się bardzo dobrze. Jest to najprostsze rozwiązanie. Z reguły mieszanki dla loch karmiących są produktami bardzo wydajnymi. Nadają się bardzo dobrze dla zwierząt, których organizmy są obciążone dużym stopniem eksploatacji – w przypadku loch jest to laktacja, z kolei u knurów produkcja dobrej jakości nasienia. Mieszanka LK zawiera skoncentrowane składniki pod względem wartości odżywczych i minerałów. Dlatego rolnicy mogą ją spokojnie stosować w żywieniu swoich samców. Zawarte w tych produktach makro -  i mikroelementy takie jak wapń, fosfor i cynk pozwalają na wzmocnienie kończyn knura, z czego ten ostatni utrzymuje twardość racic – tłumaczy dr Marian Kamyczek.

Zmieniamy żywienie w okresie letnim

Nie można obciążać organizmu knura, nadmierną wagą ciała, knur nie powinien być zbytnio otłuszczony. Najczęstszym błędem hodowców jest zatuczenie knura. Gdy do tego dojdzie to w szybkim czasie pojawiają się problemy z kończynami, z obniżoną chęcią do krycia i wykonywaniem skoków na lochy.

Knury żywione zbyt obficie, staja się ociężałe i niechętnie kryją lochy. W efekcie z czasem stają się mało przydatne w stadzie. W okresie letnim nieco zmniejszamy wielkość dziennej dawki pokarmowej dla knura w porównaniu do okresu jesienno – zimowego.  Teraz powinna ona wynosić ok. 2,0 - 2,5 kg w zależności od intensywności użytkowania. Lepiej jest utrzymywać knura w nieco lżejszej wadze ciała i z widocznie mniejszym poziomem tkanki tłuszczowej, co pozwoli mu zachować wysokie libido. Mieszanka paszowa dla knurów powinna zawierać ok. 16 proc. białka i ok.12 MJ EM, te wymagania spełniają mieszanki dla loch karmiących. Taka dawka powinna pokryć jego dzienne potrzeby bytowe i jednocześnie utrzymać odpowiednią masę ciała – mówi dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki - PIB ZD w Pawłowicach.

Musimy pamiętać, że po zimie zwierzę jest przyzwyczajone do większych ilości dziennej porcji paszy. – Aby zapobiec niedoborowi pokarmu trzeba pamiętać o słomie. Pogryzanie przez knura słomy wzbogaci dawkę pokarmową we włókno, co pozwoli na zwiększenie odczucia sytości – tłumaczy dr Marian Kamyczek.

Pierwiastek płodności dla knurów

Selen kiedyś był uważany wyłącznie za pierwiastek toksyczny, dopiero w XX wieku jego znaczenie zostało zaktualizowane. Zaczęto doceniać jego właściwości antyoksydacyjne oraz znaczący wpływ na płodność ludzi i zwierząt. W zachodnich badaniach przeprowadzonych na knurach, które trwały od urodzenia do rozpoczęcia krycia, w grupach z różnym udziałem witaminy E i selenu w paszach, stwierdzono, że nasienie zwierząt żywionych mieszanką paszową zawierającą 0,5 mg/kg selenu miało wyższą koncentrację, ruchliwość i przeżywalność plemników od nasienia knurów żywionych tylko wysokimi dawkami witaminy E lub bez dodatku witaminy E i selenu.

Z kolei polskie badania wykonane w IZ PIB ZD Pawłowice przez zespół pracowników AR w Szczecinie wykazały, że w żywieniu młodych knurów dodatek 0,2 mg organicznej formy selenu – o wyższej przyswajalności niż forma nieorganiczna selenu – i 60 mg witaminy E, wpłynął istotnie na poprawę libido oraz cechy nasienia, w porównaniu do knurów otrzymujących dodatek 0,2 mg selenu nieorganicznego i 30 mg witaminy E.

Zalecany przez Polskie Normy Żywienia Świń poziom selenu w dawkach dla knurów wynosi 0,3 mg/kg paszy. Z kolei jego maksymalna zawartość selenu w paszy nie powinna przekraczać 0,5 mg/kg paszy. Jeżeli przesadzimy z dawkowaniem tego pierwiastka to skutek może okazać się odwrotny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!