Wprawidłowo zarządzanych fermach remont stada kształtuje się na poziomie 30-40 proc. Często spotykam jednak sytuacje, w których hodowca mówi: "Nie wymieniam ostatnio zbyt dużo, gdyż wszystko idzie dobrze". Niestety, tylko do czasu.

W stadach starych, nieremontowanych, drastycznie pogarszają się wyniki produkcyjne.

Stare lochy (> 7 wyproszenia) zaczynają być problemowe. Mamy do czynienia z brakiem rui, powtórkami kryć czy gorszymi, słabszymi prosiętami.

Niewymieniane knury natomiast dają gorsze nasienie, pojawiają się problemy z nogami, spada libido.

Przyczyn nie należy na siłę szukać w chorobach czy warunkach środowiskowych.

Dokładny przegląd i zdecydowany remont stada rozwiązuje większość problemów. A więc wiemy już, iż remontować należy, przeanalizujmy teraz, jak zrobić to właściwie.

Loszki remontowe nie od własnych loch

Najczęściej spotykanym błędem jest remontowanie stada loszkami wybieranymi z tuczników. Jeśli już w ostateczności decydujemy się na remont z własnego materiału genetycznego, należy przestrzegać paru zasad. Przede wszystkim loszki wybieramy w okresie, kiedy prosięta są jeszcze przy matce. Oceniamy liczbę prosiąt w miocie, ich wagę urodzeniową i wagę odsadzeniową prosiąt od danej lochy w poprzednich miotach (nie zostawiamy prosiąt od pierwiastek).

Warto prześledzić również historię kryć, jak locha wchodziła w ruję i czy nie było powtórek. Zwróćmy również uwagę na liczbę czynnych sutków, ich umiejscowienie oraz skłonności lochy do MMA. Najprościej rzecz ujmując, wykorzystujmy prosięta od matek z dobrym potencjałem genetycznym.

Po takiej selekcji należy pozostawić przy maciorze loszki. Istotne jest, aby od matki zabrane zostały knurki. Pamiętajmy również, aby nie przemieszczać prosiąt do innej maciory wcześniej niż w 3-4 dobie życia (odporność siarowa).

Późniejsza opieka nad loszkami również nie może wyglądać jak hodowanie tuczników. Odpowiednie żywienie i warunki środowiskowe typowe dla tej grupy technologicznej muszą być przestrzegane.

Świeża krew - większe możliwości

Jeśli jesteśmy w tej komfortowej sytuacji i spokojnie możemy otworzyć stado na materiał genetyczny z zewnątrz, to korzystajmy z tej możliwości. Jest to najlepsze wyjście w przypadku remontu stada.