Warchlaki charakteryzują się bardzo szybkim tempem wzrostu. U kilkunastotygodniowych prosiąt, w szybkim tempie rozwija się układ kostny i mięśniowy. Układ pokarmowy wciąż jest delikatny i źle znosi wysoki poziom włókna w paszy. Na jego pracę, negatywnie wpływa również zbyt wysoka koncentracja białka w mieszance. Przy nadmiarze tego ostatniego, wciąż może dochodzić do przypadków występowania choroby obrzękowej. O skład i jakość paszy dla warchlaków należy zatem zadbać równie starannie, jak o paszę dla prosiąt.

Intensywny wzrost, przy jednocześnie niskim pobraniu paszy, wymusza na hodowcy konieczność skomponowania mieszanki paszowej, o wysokiej koncentracji składników odżywczych. Zalecany poziom energii w paszy dla warchlaków to 13 MJ. Aby osiągnąć tak wysoką koncentrację, jako źródło energii, należy zastosować zboża takie jak pszenica, jęczmień i kukurydza. Wartość paszy, można także wzbogacić dodatkiem oleju roślinnego, w ilości nie większej niż 3% składu mieszanki.

Warchlaki nie są tak wrażliwe na białka soi, jak prosięta. Podstawowym komponentem białkowym mieszanek dla tej grupy wiekowej, może, więc być poekstrakcyjna śruta sojowa. Dopuszcza się także niewielki (<5%) udział pasz rzepakowych. Jako uzupełnienie aminokwasów egzogennych, warto stosować pasze pochodzenia zwierzęcego, takie jak mączka rybna, czy mączka z krwi. Ze względu na ich wysoki koszt, ich udział nie powinien przekraczać 5% składu mieszanki. Zbyt niski poziom białka obniża wyniki tuczu, jednak bardziej niebezpieczny jest zbyt wysoki jego udział. Przy zawartości białka przekraczającej 18% masy mieszanki, rośnie niebezpieczeństwo występowania zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, czego skutkiem są biegunki, zahamowanie wzrostu, nierzadko upadki.

Szybkie tempo wzrostu zwiększa także zapotrzebowanie zwierząt na składniki mineralne, szczególnie wapń i fosfor. W składzie mieszanki paszowej dla warchlaków, zawartość wapnia powinna wynosić 0,75%, a fosforu 0,5%. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, niedobór wspomnianych składników należy uzupełnić za pomocą dodatków mineralnych, takich jak fosforan wapnia, czy kreda pastewna. Warto również zastosować dodatek fitazy, która poprawia strawność fosforu występującego w zbożach. Niedobory innych składników mineralnych i witamin, należy uzupełnić za pomocą odpowiednio skomponowanego premiksu. Tak jak w przypadku innych grup zwierząt, nie należy zapominać o dodatku probiotyków, enzymów, czy zakwaszaczy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!