Zastosowanie wysokich dawek tlenku cynku w paszach leczniczych stosowanych w okresie okołoodsadzeniowym jest skutecznym sposobem na ograniczenie problemu biegunek u odsadków. Ze względu na potencjalne ryzyko niekontrolowanego transferu jonów cynku do środowiska za pośrednictwem nawozów naturalnych, Komisja Europejska zdecydowała w tym roku o wycofaniu możliwości stosowania preparatów opartych na tlenku cynku w profilaktyce biegunek. Jako że Polska skorzystała z możliwości odroczenia wejścia w życie wspomnianego zakazu, przepis zacznie obowiązywać od 2023 roku.

Firma Trouw Nutrition już teraz zdecydowała się jednak na wzbogacenie receptury swoich prestarterów w formułę zapewniącą bezproblemowe odsadzenie prosiąt bez użycia tlenku cynku. Opiera się ona na specjalnie dobranej mieszaninie substancji czynnych wraz z wyselekcjonowanym kompleksem kwasów organicznych. Dodatkowo bezpieczeństwo prestarterów zapewnione jest poprzez staranny dobór surowców stosowanych w recepturze paszy. Pozwala to rozwiązać problem biegunek prosiąt bez konieczności drastycznej obniżki poziomu białka w paszy. 

Jak zapewnia producent, pierwsze opinie odbiorców są bardzo obiecujące. W stadach, w których stosowano omawiane prestartery obserwowano znaczące zwiększenie pobranie paszy co owocowało poprawą wyników produkcyjnych. Jednocześnie ilość biegunek w okresie odsadzeniowym była nawet niższa niż w przypadku pasz zabezpieczonych tlenkiem cynku. BW

Podobał się artykuł? Podziel się!