PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prezydent podpisał specustawę ws. zwalczania ASF

Prezydent podpisał specustawę ws. zwalczania ASF Prezydent Andrzej Duda, fot. Drop of Light/Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę, która ma pozwolić skuteczniej zwalczać afrykański pomór świń (ASF). Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików i budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.Głównym celem ustawy jest zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed rozwleczeniem choroby zakaźnej, zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt wolno żyjących (dzikich). Daje ona możliwość nakładania nowych nakazów, zakazów i ograniczeń oraz wprowadza sankcje administracyjne za ich nieprzestrzeganie.

Ustawa zmienia przepisy w kilku ustawach m.in. w Prawie łowieckim zwiększając nadzór nad Polskim Związkiem Łowickim. Chodzi o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych. Ponadto wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego.

Do ustawy o ochronie granicy państwowej wprowadzono rozwiązania pozwalające na wykonywanie na gruntach położonych w pasie drogi granicznej budowli służących zapobieganiu lub zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W praktyce umożliwić ma to wybudowanie bariery, która będzie zapobiegała migracji zwierząt wolno żyjących, i tym samym zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby na terenach przygranicznych.

Po to, by zachęcić myśliwych do odstrzału dzików, daje się im prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego do sześciu dni w roku; będzie to urlop płatny. Specustawa zakłada ponadto utworzenie zespołów do spraw dochodzeń epizootycznych, składających się z osób mających specjalistyczną wiedzę z zakresu weterynarii, co pozwoli odciążyć powiatowych lekarzy weterynarii, w szczególności w przypadku wystąpienia więcej niż jednego ogniska choroby w powiecie.

Zgodnie z ustawą, pasem drogi granicznej jest obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej. Ze względów technicznych, w ustawie dopuszczono wykonywanie ww. urządzeń lub budowli także na gruntach położonych poza pasem drogi granicznej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie siedem dni od dnia ogłoszenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • wojtek 2018-01-03 05:32:53
  kolejna specustawa w tej samej sprawie. niewiedzą jak temat ogarnąć to eksperymentują i liczą że może tym razem się uda
 • Rolnik z bialskiego 2018-01-02 08:57:44
  Weterynaria znienawidzona, dziki wciąż biegają po polach, ustawa nie tknięta w obszarze PZŁ, hodowcy skazani na likwidację - To rzeczywistość 2017r.
 • rolnik 2018-01-02 08:35:29
  Obudzili się z ręką w nocniku przypadek 859 północ kraju ASF idzie od strony Kalingradu. Warmia Mazury później Pomoże
 • Szyszka😂😂😂 2018-01-02 06:09:38
  Za późno i dalej dreptanie w miejscu, kto zmusi PZŁ do strzelania dzików. W nagrodę, ze prowadzą racjonalną gospodarkę łowiecką do czego zobowiązuje ich ustawa z 1995r Prawo łowieckie (czytaj bezprawie łowieckie art 27 jest nie konstytucyjny od 2014r) dostaną dodatkowe 6 dni urlopu i dodstkową kasę _ tylko pogratulować pomysłów. A WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA przykład dla CAŁEJ EUROPY ciągle WZORCOWY😞😞😞
 • Halinka 2018-01-01 13:50:16
  Właśnie Biała Podlaska to jest koniec swiata. Tylko tutaj weterynaria wskazuje zakłady które mogą kupywac od rolników świnie z rzekomym przeznaczeniem na konserwy, oczywiscie z zaniżeniem cen. Pracownicy PIWET to sa wielkie pany ponizają naszych rolnikow..
 • rolnik 2018-01-01 13:34:08
  Kolega rolnik dobrze napisał w Białej Podlaskiej to zajmują się tylko niszczeniem i gnębieniem rolników ,z tego co wiadomo to takich restrykcji nawet w Białostockim i innych regionach nie,, ma zakłady skupujące tuczniki śmieją się z nas i mówią ze takie problemy to tylko u was w białej występują ,,rząd niszczy małe rozwijające się gospodarstwa ,,a zapomina o wyborach ,,o których my wieśniacy ze wschodu będziemy pamiętać ,,i na pewno stawimy się przy urnach ...
 • T.B. 2018-01-01 12:28:18
  Dla rolników nakazy, zakazy, sankcje, a dla myśliwych płatne urlopy:D.
  Poza tym późno się obudzili, a żądzą już 2 lata. Sondaże na wsi spadają?
 • łazarz 2018-01-01 12:13:11
  Epidemią ASF, na którą nikt nie umarł, zajmuje się nawet Głowa Państwa. Na drogach nie ma żadnej epidemii, a ginie osiem osób na dobę. Może by pomyśleć o specustawach w temacie???
 • xxxx 2018-01-01 12:02:42
  To trzeba było zrobić 3-4 lata temu, teraz to już tylko takie działania na zmasowaną skale coś mogą pomóc; https://youtu.be/XA5uOSkPcZ4 , a odłownie to powinny być na prawie każdym polu po kukurydzy.
 • Rolnikk 2017-12-31 21:39:30
  Zdecydowanie zapozno pomyśleli o likwidacji dzików. Jeżeli już będą ogradzac granicę to niech koniecznie ogrodzą PIWET w Białej Podlaskiej, rolnicy w końcu nie będą musieli oglądać aroganckich i wiecznie zmęczonych pracowników.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.184.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!