PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Producenci świń chcą wiedzieć, dlaczego walka z ASF jest tak nieskuteczna?

Podczas tegorocznej konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, organizowanej przez miesięcznik „Farmer” i portal farmer.pl już po raz trzeci producenci trzody chlewnej mieli szansę uczestniczyć w bloku tematycznym poświęconym przyszłości tej gałęzi rolnictwa. Wiele zagadnień zostało poruszonych. Niektóre nie zdążyły wybrzmieć, dlatego wkrótce postaramy się na nie odpowiedzieć.W tym roku debatę rozpoczynającą spotkanie zdominował problem ASF i wątpliwości pojawiające się przy zwalczaniu ognisk tej choroby, oznaczaniu wektora przenoszenia wirusa, nieumiejętne i niewystarczające kierowanie środków finansowych na zabezpieczenie gospodarstw przed wniknięciem wirusa, a także brak aktywności krajowych jednostek w przeprowadzeniu wielokierunkowych badań nad wirusem i skutecznymi metodami ograniczenia jego szerzenia.

W trakcie dyskusji padło wiele pytań i wniosków rolników – niektóre bardzo emocjonalne. I nie trudno im się dziwić, z uwagi na to, że choroba w jednej chwili  czasami przekreśla dorobek całego życia, a nawet i pokoleń.

Niestety, ale nie na wszystkie pytania udało się odpowiedzieć, a niektóre wątpliwości pozostały bez wyjaśnienia.

Dlatego zdaniem redakcji Farmera nie możemy ich pominąć i zostawić bez odpowiedzi. Tym bardziej, że im więcej informacji i wiedzy przekazanej bezpośrednio hodowcom, tym skuteczniejsza w praktyce będzie walka z chorobą.

Dlatego też, podczas spotkania otrzymaliśmy zapewnienie o uzyskaniu odpowiedzi na pytania, na których wyjaśnienie zabrakło czasu.  Przedstawiciel ministerstwa rolnictwa Michał Golacik, starszy specjalista z Wydziału Ochrony Zdrowia Zwierząt oraz Katarzyna Wawrzak starszy inspektor z Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt, Głównego Inspektoratu Weterynarii – jednocześnie uczestnicy debaty – zaoferowali swoją pomoc w tym temacie.

Poniżej przedstawiamy pytania i postulaty producentów świń:

- Kompartment – czy są jakiekolwiek perspektywy na opracowanie i wdrożenie tego rozwiązania? Jeśli nie, to jak dalej będzie się funkcjonowało z ASF?

- Czy jest szansa aby ujednolicić przepisy dotyczące bioasekuracji, tak by były spójne? Przykładowo: na wykonanie ogrodzenia prawo budowlane nie wymaga projektu, natomiast składając wniosek w ARiMR należało dołączyć wniosek budowlany. Mimo podpisanych umów o dofinansowanie, to w dalszym ciągu wraca się do wniosku i wymaga dodatkowych dokumentów, chociażby odbioru wstawienia bramy, którą rolnik sam wykonał. Brama jest wstawiana w ogrodzenie pochodzące z dofinansowania. Brak jest jakiejkolwiek podpowiedzi i kierunku wyjścia z tej sytuacji.

- Co z rolnikami, którzy ponosili koszty bioasekuracji w swoich gospodarstw już w 2017 r., czy będą mogli również liczyć na jakąkolwiek refundację kosztów poniesionej bioasekuracji?  

- Dlaczego nie wprowadza się skutecznego odstrzału dzików, tym bardziej gdy choroba pojawia się w nowym regionie kraju, np. przeprowadzenia odstrzału na wzór czeski?

- Dlaczego próbki krwi pobrane od chorych świń w ognisku mają wynik ujemny?

- Ile w woj. podlaskim zgłoszono wniosków o zwrot bioasekuracji, w których wnioskowano o refundację ogrodzenia chlewni? Ile wniosków było błędnych i wymaga uzupełnienia, a także jaki jest stan wypłat przyznanych refundacji?

- Ile zgłoszono wniosków o  dofinansowanie producentów trzody chlewnej z obszarów dotkniętych ASF? Jaki był poziom wypłat w tym działaniu? Ile wniosków odrzucono i dlaczego?

- Dlaczego bardziej priorytetowo traktowane jest wybicie zdrowych świń w pobliżu ogniska ASF, niż odstrzał dzików i redukcja ich populacji, która jest rezerwuarem choroby? Jakie są wyniki w redukcji krajowego pogłowia dzików, od momentu wystąpienia ASF w Polsce?

- Jaki plan ma ministerstwo rolnictwa, aby zatrzymać spadki pogłowia świń i utrzymać tę produkcję w kraju?

- Czy w momencie pojawienia się ASF w Belgii, strona polska otrzymała gwarancję, że do kraju nie jest wwożone mięso i świnie ze strefy, gdzie wystąpił pomór? Czy polska weterynaria to skontrolowała? Czego dotyczyły ewentualne zapewnienia?

- Dlaczego nikt z władz ministerstwa rolnictwa nie pojawia się na terenie gminy Jabłoń, mimo wielu zaproszeń i próśb o spotkanie?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • Biała 2018-11-11 09:55:06
  @fso PiS znalazł sposøb na asf jest to wymordowanie w pień zdrowych świń....
  Dziki są chronione przez rząd i zupełnie bezstresowo hodują się na naszych uprawach...
  Wkrøtce minister będzie handlował kiełbasą z dziczyzny wykarmionej na naszych zbożach....
 • Ekoś 2018-11-10 21:53:56
  Jest nieskuteczna bo sami rolnicy ją rozwlekaja
  • Saleta 2018-11-10 22:06:54
   Tak masz rację bo prowadzimy dziki na sznurku na nasze pola. Weź Ty się puknij w ...
  • Rolnik 2018-11-11 10:18:30
   Z Tobą na czele
 • Szyszka😱😱😱 2018-11-10 07:43:31
  Tak zrytego PODKARPACIA przez dziki jeszcze nie było jak w br, a WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA PRZYKŁAD DLA CAŁEJ EUROPY ciągle WZORCOWY. Wystarczyło by pozwolić własności gruntu pozwolić na likwidację szkodników jakimi są bez wątpienia dziki sarny i jelenie. Aby to nie było kłusownictwo to wprowadzić opłatę legalizacyjną np 100 zł za jednego pozyskanego dzika na swoim gruncie. NADZWYCZAJNA KASTA hoduje dziki na uprawach rolnch potem jej trzeba płacić 600 zł za szt.ponadto dodatkowych 6 dni urlopu w roku _ też koszty dla gospodarki, a dzików ciągle przybywa to jest WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA PRZYKŁAD DLA CAŁEJ EUROPY ba haha haha haha haha!😂😱🤕🤕🤕
  • Andrzej 2018-11-10 09:15:04
   Wiesz chciałbym zeby te glupoty o ktorych wypisujesz weszly w zycie. Punkt widzenia zalezy od miejsca siedzenia na barykadzie
   • RRo 2018-11-13 09:52:22
    Do Andrzej. Ja bardzo popieram pomysł „szyszka”, niech rolnicy sami zwalczają dziki i oczywiście żadnych odszkodowań, sami sobie muszą wypłacać. I sami będą prosić Policję o zgodę na posiadanie broni i płacić za egzaminy na policji. Ponadto super pomysł aby rolnicy płacili 100 zł za każdego zabitego dzika, rocznie dzików pada w Polsce 400.000, x 100 zł = daje 40 milionów. A za każde użycie broni bliżej niż 150 m od domu – do pierdla. Bardzo mi się taki „szyszkowo-wzorcowy” model podoba. Dogłębnie przemyślany.
 • JohnnyB 2018-11-09 17:54:28
  dlaczego na wschodzie poluje się z noktowizorami a na zachodzie nie ? czyżby zachód polski był pewny iż asf go nie dosięgnie ?
  • a1 2018-11-09 18:03:54
   spokojnie,dosięgnie tylko kwestia czasu jak z dzikami nic nie zrobią
  • wschód 2018-11-13 09:53:23
   na wschodzie nie ma asf
 • xxx 2018-11-09 17:15:35
  Hehe,ale z tymi świniami to naprawde patologia,dziki sobie biegają(główny wektor roznoszenia choroby) tu każą maty wykładać,wybijają zdrowe stada bo dzika znaleźli gdzieś w pobliżu,kasy nie wypłacają za to,zdesperowani hodowcy szukają sprawiedliwości w sądach a inni biorą 100tyś.za zaprzestanie hodowli i dalej hodują w tych samych chlewniach ,co się dzieje??????
  • Dad 2018-11-10 06:57:58
   Dziki główny wektor roznoszenia choroby ,a pomyślałeś o grzybiarzami, spacerowiczach z psami, ludziach , którzy wyrabiają drewno na opał , nimi nikt się nie interesuje. Nikt im nie dezynfekuje butów , ubrań, samochodów, będąc w lesie mają kontakt ze wszystkim, roznoszą, chorobę i ani służby weterynaryjne , leśne, rolnicy nie biją na alarm , że wirus roznoszą ludzie. Zastanówcie się.
   • Rolnik 2018-11-10 08:47:18
    Ale to tylko my chodowcy ponosimy za cały burdel z asf sromotną karę. Wybijają zdrowe świnie, i zostajemy bez środków do życia! Jak dalej żyć? Ktoś z rządu będzie się o nas martwić?
    Nie! Przecież to rolnik według wszystkich jest winny że "wpuścił asf do swojego gospodarstwa. A dziki dalej będą roznosić zarazę, bo rząd na to pozwala.
 • frigo 2018-11-09 16:28:30
  dziki jak sobie łąki ryli tak dalej ryją chodzą po polach niema żadnych odstrzałów a rolnik musi kupować maty , siatki , płyny aby zapobiegać ASF
  to ma być fer. Wystrzelać to dziadostwo co do jednego


 • RRo 2018-11-09 16:01:17
  Dobre pytania.
  - Dlaczego nie wprowadza się skutecznego odstrzału dzików, tym bardziej gdy choroba pojawia się w nowym regionie kraju, np. przeprowadzenia odstrzału na wzór czeski?
  Pisałem już o tym, rząd wprowadził takie przepisy w Polsce, które pod karą lat więzienia zabraniają myśliwym normalnego odstrzału, jak w Czechach czy w Niemczech. I tyle.
  W Polsce nie wolno tak polować, jak się poluje w Niemczech czy w czechach.
  To aktualny rząd, sejm, senat i prezydent bardzo skutecznie ograniczyli możliwość polowań i redukcję dzików.
  Zakazano szkolenia psów na dziki. I tylu jeszcze rzeczy zakazał rząd, że szkoda gadać…
  Ponadto w Niemczech i Czechach rolnicy współpracują z myśliwymi.
  W Polsce rolnicy szczują myśliwych psami i gonią z widłami.
  • Biała 2018-11-09 16:48:43
   Kochany rzàd okazał się pasożyta który hoduje dziki na naszych uprawach i czerpie z tego procederu korzyści i oczywiście wszyscy sà winni ..tylko on jest święty ...
 • Biała 2018-11-09 15:07:49
  Asfaltową okazał się skutecznym sposobem na likwidację rolnika .
  Rząd gotował nam piekło na ziemi mordując nasze zdrowe świnie.
  Czechy jak chcieli to mogli zlikwidować dziki i są wolne od asf ....
  U nas asfaltową będzie trwał do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej...
  Przecież rzàd ma plan który zapewne będzie realizował w dalszej kadencji jeżeli ....
  • Rolnik 2018-11-10 09:00:11
   Ciekawe , czy naród otworzy w końcu swe oczy przy przyszłorocznych wyborach? PIS ma duuuże poparcie u 500 plusowców.
   I właśnie ci co biorą 500+ dalej polecą oddawać głosy na pisowców.
   A rolnictwo polskie miastowych mało co interesuje. Oni tylko liczą "dopłaty" które nam wypłacają.
   Za pieniądze które chodowcy trzody wpłacają na fundusz rozwoju wieprzowiny organizują wykłady i szkolenia , na których rozdawają " bezpłatne próbki " dla rolników.
   Ale o tym się nie mówi.
   O tym też , że 70% hodowli ma być zlikwidowanych.

   Zapytano dzieci w przedszkolu skąd jest mleko, odpowiedziały że z kartonu z biedronki.
   • Biała 2018-11-10 09:59:56
    W dogrywce na prezydenta nie pomogło nawet 500 plus.
    Obywatele otworzyli wreszcie na oczy i rozliczyli za cztery lata nierøbstwa oraz innych afer pupila prezesa.
   • Wiem 2018-11-10 20:31:49
    Ludzie , kto czerpie zyski z ASF i macie jasność , Ola pomaga, zabawiała straszą. Może czas na jakieś ruchu tylko nie ...
  • jacek 2018-11-10 22:26:20
   @rolnik, @biała powiedzcie na kogo zagłosujecie za rok??? Kto wg. was będzie skutecznie walczył z ASF i kto będzie dbał o rolnika???
   • Biała 2018-11-10 23:24:50
    Rolnicy powinni wziąść sprawy w swoje rėce.....
   • Rolnik 2018-11-11 08:10:49
    Na Ciebie.
   • Biała 2018-11-11 09:04:01
    Myślę o godnym następcy Leppera jest prawdziwym rolnikiem z krwi i
    kosci i na pewno godnie będzie reprezentował interesy wszystkich rolnikøw.
    W sercu jego leży dobro ojczyzny.....
   • jacek 2018-11-11 09:08:35
    Rolnicy nie wezmą sprawy w swoje ręce. @Rolnik ja nie zamierzam startować :-)... hehhe. Więc na kogo zagłosujecie? To już został rok do wyborów, nie pojawi się nagle Piłsudski na kasztance... Tak narzekacie, żeby narzekać? Rząd jest do (...), poprzedni też był do (...) i tak po kolei wszystkie po 89 były do (...)... A PZPR to w ogóle był do (...).... Także jeszcze raz pytam na kogo zagłosujecie w nadchodzących wyborach???? Kto wg. Was będzie dbał o rolników i zwalczy ASF w Polsce???
   • jacek 2018-11-11 09:16:26
    Następcy Leppera? No nie żartuj, nie pamiętasz jego zachowania jako ministra rolnictwa w rządzie PiS LPR Samoobrona??? Nie pamiętasz ówczesnych protestów rolników i riposty Leppera, że jego syn sprzedaje byki bezpośrednio do Włoch i mu się opłaca i nie narzeka tak jak inni na niską opłacalność???
   • djp 2018-11-11 09:20:06
    jacek to pierwszy beneficjent 500+ i żelazny elektorat. Za 500+ się sprzeda i da pokroić.
   • Rolnik 2018-11-11 09:22:08
    Szkoda, że nie startujesz:)
   • fso 2018-11-11 09:25:37
    jacek każe nam głosować na PiS bo za jakiej kadencji wzrósł dochód o 30%? Który rząd tak skutecznie zwalcza asf jak nie PiS? Jacek to stary......
   • jacek 2018-11-11 09:45:25
    Gdzie ja napisałem na kogo macie głosować? Jestem po prostu ciekawy na kogo zagłosujecie??? Skoro ciągle narzekacie, że wszyscy są do (...) to na kogo zagłosujecie??? Niech już nawet @Białej będzie, że następcę Leppera (mam nadzieje, że z etapu Leppera związkowca a nie ministra) tylko kto nim jest? Żeby tu nie było żadnych insynuacji ja będę głosował na PSL.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.82.79.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!