PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Program odbudowy pogłowia świń tylko dla dużych gospodarstw

Program odbudowy pogłowia świń tylko dla dużych gospodarstw

Program odbudowy pogłowia świń ma być przeznaczony dla gospodarstw, które utrzymują od 150 do 750 loch stada podstawowego. Jednak trudno jest zagwarantować, że zostanie on przedstawiony jeszcze w styczniu.Według wcześniejszych zapowiedzi ministra rolnictwa program odbudowy pogłowia świń ma zostać przedstawiony jeszcze w styczniu. Program ma przewidywać wsparcie finansowe w ramach PROW 2014-2020.

Program nadal jest konsultowany z ekspertami w zakresie produkcji i hodowli świń, przetwórstwa mięsa, a także weterynarii.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć od jednego z ekspertów zespołu – program kładzie nacisk na odbudowę stada loch i dalszy rozwój gospodarstw, które mają możliwości, aby produkować duże partie prosiąt.

Rekomendacje do udzielenia pomocy finansowej dotyczą dużych gospodarstw o wielkości od 150 do 750 macior stada podstawowego. Jednak ten wskaźnik może się zmienić w zależności od tego jaka będzie dostępność środków pieniężnych.

Program nie będzie obejmował wyłącznie grup producenckich, ma być również dostępny dla indywidualnych rolników, którzy mają możliwości i potrafią prowadzić duże stado.

Według eksperta, trudno jest zagwarantować, że program zostanie przedstawiony jeszcze w styczniu tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • nawigator 2013-01-24 10:08:45
  pieniadze i wsparcie dla tych co teraz produkuja bo w innym przypadku dostana kase tylko spekulanci ktorzy i tak zaprzestana produkcji
 • imen 2013-01-24 08:57:45
  Gdy wprowadzą program wsparcia cena tuczników jeszcze spadnie bo pazerność polskiego handlu i przetwórstwa nie zna granic
 • hohoł 2013-01-23 22:47:42
  Panowie z PSL {dawniej ZSL] przypomniał się pomysł Gierka zwany 'Złota wiecha' W mojej wsi zbudowano 4 budynki do hodowli zwierząt. Rolnicy zgarnęli kasę i po kilku latach porzucili produkcję zwierzęcą,i państwo musiało wprowadzić kartki bo wszystkiego brakowało. Budowle po przekształceniu służą innym celom
  Dlatego uważam ,że rząd powinien wspierać gospodarstwa chłopski prowadzące ZRÓWNOWAŻONA produkcję bo to właśnie one przewały praktycznie od czasów gierka do chwili obecnej rozwijając i doskonaląc hodowlę ,a produkowane w godziwych warunkach świnie mają dobry smak.
  Jeśli będzie dobra cena pogłównie wzrośnie bez marnowania pieniędzy publicznych.
  A zyskają na tym wszyscy bo stare przysłowie mówi' od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza'
 • jarki 2013-01-23 18:48:12
  @baraki nadal hodujesz świnie ?
  nie wiem czy Ci gratulować wytrzymałości bo ceny znów spadają
  co do Twoich sugestii zgadzam się chlewni i hodowców mamy wystarczająco dużo
 • OBSERWATOR 2013-01-23 15:22:54
  Przecierz ARiMR jest zorientowana w szczegolach ile kto produkuje na rynek. To dlaczego nie pomoc tym ktorzy produkuja a nie tylko konsumuja swoja produkcje????Pomoc proporcjonalna do produkcji i wszystko jasne.A wielkie fermy to tylko sciaganie wzoru z zachodu a nie wlasne rozwiazania tego tematu!!!
 • baraki 2013-01-23 13:35:49
  Warunek opłacalnej produkcji to także zdrowe stado! A czym zajmuje się nasza inspekcja weterynaryjna? Czy pilnuje zdrowia naszych rodzimych stad zarodowych i produkcyjnych?
  Nie!!!
  Przez nasze granice wieżdzają sobie transporty warchlaka z PRRS, mykoplazma, pleuropneumonią i cała paleta innych chorób do niedawna znanym polskim rolnikom tylko z podręcznika prof. Pejsaka. Jesli są u nas jeszce chlewnie które prowadzą dochodową produkcje trzody w oparciu o zdrowe stado to nalezy sie spodziewac że wkrótce ich nie będzie, bo nie jest możliwe utrymanie wysokiego statusu zdrowia kiedy transporty z zakzrzonymi zwirzetami moga jeździć sobie bez żadnych ograniczeń po całym kraju.
  Jakikolwiek program odbudowy stad powinien się zaczynać od wprowdzenia bezwzględnej ochrony stad o wysokim statusie zdrowotnym, od wprowadzxenia ograniczen w imporcie i transporcie zwierząt będących siewcami chorób zakaźnych trzody o wysokim znaczeniu ekonomicznym.
 • NIEZORIENTOWANY 2013-01-23 11:19:10
  @baraki obawiam się że masz rację .polscy rolnicy generują zbyt wysokie koszty zbyt duże złużycie paszy , za mała ilość odchowanych prosiąt , i stąd się bierze malejące pogłowie oczywiście przyczyn jest wiecej '.
 • baraki 2013-01-23 11:06:37
  Uważam że program idzie w złym kierunku! Problem Polskiej produkcji trzody chlewnej nie polega jedynie na braku prosiąt do tuczu, głównym problemem są zbyt wysokie koszty produkcji! Trzeba stwarzac warunki by ta produkcja była tania i konkurencyjna względem importu wtedy rozwój będzie rzecza naturalna bez potrzeby sztucznego stymulowania jego rozwoju.
  Zamiast wspierac produkcje prosiat z którymi za jakis czas trzeba będzie gazowac bo nie będzie co z nimi zrobić ja bym zaoferował producentom pomoc we wprowadzaniu technologii obniżającch koszty, np takie jak linie do mokrego zywienia które pozwalają obniżyc koszty paszy o 30%. Np Niemcy mają taki system praktycznie na wiekszości ferm a polscy rolnicy dziwią się że oni zwiększają a my zmniejszamy!
  Nalezało by tez postawić na edukacje producentów własnie w kierunku technologii niskich kosztów produkcji.
 • JKC 2013-01-23 11:00:48
  Nie wiem jak jest w RFN ale w Dani przetwórnie należą do rolników (związków) przez co w łańcuchu dostaw ilość ogniw jest ograniczona do minimum. U nas przespano ten moment organizacji rynku mięsa. Dlatego trzeba dużymi stadami pertraktować jak najlepsze warunki cenowe.
 • pawel 2013-01-23 10:42:03
  do @JKC w ten sposób ukrywa sie bezrobocie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!