Optymalne natężenie światła ma znaczenie w przypadku wszystkich grup produkcyjnych trzody. Jednak jest ono szczególnie ważne w sektorze krycia. Intensywność oświetlenia, ale również optymalna długość dnia świetlnego wyraźnie wpływają bowiem na parametry rozrodu. Właściwe oświetlenie stymuluje występowanie rui, poprawia skuteczność krycia, wpływa ponadto korzystnie na wielkość miotów.

Przemysław Firgan utrzymuje na swojej fermie około 120 loch. Od dłuższego czasu stosuje już w sektorze krycia program świetlny.

- Dzień świetlny trwa w sektorze krycia około 18 godzin. Oczywiście w porze wysokiego nasłonecznienia źródłem światła jest światło słoneczne. Jednak zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym ważną rolę pełni oświetlenie sztuczne. Dzięki niemu mogę zapewnić lochom odpowiednią ilość światła co przekłada się na wyniki rozrodu – mówi producent.

Jego zdaniem doświetlanie sektora krycia nie jest ani kosztowne, ani pracochłonne.

- Dodatkowe lampy sterowane są przy udziale elektronicznego sterownika. To proste i niedrogie urządzenie, które można kupić w każdym supermarkecie budowlanym, a jego cena wynosi kilkadziesiąt złotych. Dzięki sterownikowi mogą zaprogramować lampy tak, aby włączały i wyłączały się o odpowiedniej porze doby – wtedy kiedy intensywność oświetlenia naturalnego jest niewystarczająca. Działanie systemu jest praktycznie bezobsługowe – tłumaczy rolnik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!