Będzie to pomoc w postaci premii dla właścicieli gospodarstw o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro. Przy ustalaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa, nie uwzględnia się świń - informuje w komunikacie resort rolnictwa.

Rolnik będzie mógł przeznaczyć pozyskane na środki na zmianę profilu produkcji. Planowane przez rolnika zmiany w gospodarstwie mają doprowadzić do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa do co najmniej 10 tys. euro, przy czy wzrost ten musi wynieść co najmniej 20 proc. wyjściowej wartości wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, dla rolników, którzy zdecydują się na zaprzestanie produkcji trzody chlewnej na terenach, gdzie wystąpił ASF, mogą być przeprowadzone odrębne nabory wniosków o przyznanie pomocy, odrębne kryteria wyboru czy ustalanie kolejności przysługiwania pomocy.

Rolnik, który otrzyma pomoc, będzie musiał zobowiązać się do niepodejmowania chowu i hodowli świń co najmniej przez 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty premii. W razie niedotrzymania tego zobowiązania przewidziana jest sankcja karna.

Projekt rozporządzenia jest w trakcie konsultacji publicznych.

W Polsce wirus ASF pojawił się w połowie lutego 2014 r. W sumie w Polsce zanotowano 226 przypadki tej choroby u dzików i 23 ogniska u świń, ostatnie zostało stwierdzone pod koniec września 2016 r. Choroba ta wystąpiła w kilku powiatach na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!