PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Przecena wieprzowiny

Przecena wieprzowiny

Autor: farmer.pl/ Iwona Dyba

Dodano: 17-07-2012 13:07

Tagi:

Ten tydzień przywitał nas przecenami wieprzowiny. W klasyfikacji EUROP, ceny spadły od 10 do 30 gr/kg netto. W skupach mówi się, że to nie koniec obniżek.Za klasę E zakłady mięsne w tym tygodniu oferują rolnikom od 6,25 do 7,1 gr za kg netto. W tym tygodniu jedynie ZM Food Service Sp. z.o.o. odważyły się pozostawić cenę na poziomie powyżej 7 zł/kg netto. Pozostałe przedsiębiorstwa, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl, płacą już poniżej 7 zł/kg netto za klasę E.

- Może się okazać, że to dopiero początek obniżek wszystko zależy od sprzedaży, a w ostatnim czasie jest ona bardzo mała. Wszystko za sprawą wysokich cen, które panowały przez ostatnie tygodnie – mówi Grażyna Filip, specjalista ds. skupu w ZM Łuków.

Przy tak wysokich cenach sprzedaży żywca i tusz trudno było znaleźć chętnych na zakup mięsa.

- Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie widocznie spadło spożycie mięsa. W sklepach mamy do czynienia z przestarzałym towarem. Poza tym, niskie ceny euro zachęcają do zwiększenia importu zagranicznych półtusz. Nie da się ukryć, że ciągle jest to towar charakteryzujący się średnio o 2-3 proc. wyższą mięsności niż nasze krajowe zwierzęta.  Dlatego import, oczywiście w zależności od ceny euro, wydaje się dość opłacalny – mówi Czesław Ślęzak z PH Ślęzak.

Według danych GUS w czerwcu mogliśmy obserwować dość wysokie podwyżki zarówno cen mięsa jak i wędlin. Mimo tego, że takie podwyżki są typowe dla tego okresu to ich poziom był dość wysoki w porównaniu do lat ubiegłych.

Według analityków Banku BGŻ mięso wieprzowe w czerwcu było, aż o 11 proc. droższe niż w tym samym okresie 2011 r.

- W czerwcu ceny detaliczne mięsa wzrosły o 1,3 proc. W tej kategorii żywności najszybciej drożało mięso drobiowe - wzrost w relacji do maja wyniósł 4,0 proc. W przypadku mięsa wieprzowego ceny urosły o 1,5 proc., a w przypadku wędlin o 0,5 proc. – informują analitycy Banku BGŻ.

Z kolei ten tydzień w krajach UE jest bardzo stabilny, jeżeli chodzi o ceny tusz. W Niemczech, Danii, Belgii, Holandii, Austrii i Irlandii ceny wieprzowiny utrzymały poziom z poprzedniego 28 tyg. 2012 r.

Spadek cen w tym tygodniu odnotowali jedynie Holendrzy, we Francji, Włoszech, Szwecji i w Wielkiej Brytanii ceny rosną.

Poniżej przedstawiamy krajowe ceny wieprzowiny zebrane przez serwis farmer.pl, oraz średnie ceny tusz w krajach UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!