Agresja jest częstym problemem w chowie trzody chlewnej. Szczególnie zagrożone występowaniem tego zjawiska są tuczniki. Chów bezściołowy, duże zagęszczenie zwierząt, i niekorzystny skład atmosfery tuczarni sprawiają, że w stadzie tuczników dochodzić może między innymi do obgryzania uszu i ogonów, czy wygryzania boków. Problem ten nasila się w okresie letnim – wysokie temperatury panujące w tuczarni dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia agresji pomiędzy zwierzętami.

Skutki agresji są niestety bardzo poważne i mogą generować spore straty w tuczu trzody. Wiążą się one z wolniejszym wzrostem zwierząt, gorszym wykorzystaniem paszy, podwyższonym kosztem opieki weterynaryjnej i wyższą śmiertelnością zwierząt. Przyczyn agresji wśród tuczników należy jednak dopatrywać się nie tylko w warunkach chowu, ale także w czynnikach żywieniowych.

Dolmix NO – KANIBAL, oferowany przez firmę DOLFOS, to uzupełniająca mieszanka paszowa ograniczająca występowanie przypadków agresji i kanibalizmu u trzody chlewnej. Preparat zawiera w swoim składzie niezbędne makro- i mikroelementy, których niedobory mogą odpowiadać za wystąpienie przypadków agresji w stadzie. Dodatkowo obecność magnezu, witaminy C i specjalnie skomponowanych ekstraktów ziołowych chroni zwierzęta przed działaniem stresu powstającego na skutek transportu i przemieszczania czy niekorzystnych warunków chowu. Zalecane dawkowanie preparatu to 2 kg na 100 kg paszy. Opakowanie o masie 20 kg kosztuje 66,60 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!