Wczorajszy komunikat na temat nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń zelektryzował całą branżę. Po ponad ośmiu miesiącach od ostatnich zachorowań w stadach świń potwierdzono nowe ogniska choroby na terenie powiatu bialskiego i monieckiego. Nie dziwi zbytnio lokalizacja kolejnych zachorowań: w tych regionach od wielu miesięcy regularnie znajdowane są dziki zarażone afrykańskim pomorem świń, a teren obu gmin zakwalifikowany jest do tzw. strefy niebieskiej, czyli obszaru zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że producenci świń z innych regionów kraju mogą spać spokojnie. Tak naprawdę Afrykański Pomór Świń może pojawić się w dowolnym miejscu kraju. Naszym zadaniem jako producentów jest zatem zabezpieczenie produkcji przed dostępem wirusa. Przypominamy zatem najważniejsze zasady ochrony stad świń przed zarażeniem afrykańskim pomorem świń.

W pierwszej kolejności należy kategorycznie wystrzegać się zakupu zwierząt z nieznanego źródła, nieoznakowanych i nie posiadających stosownego świadectwa weterynaryjnego. Może się zdarzyć że takie zwierzęta będą nam oferowane w okazyjnej cenie, fakt ten powinien wzmóc naszą czujność. To właśnie zakup zwierząt niewiadomego pochodzenia, był jedną z dwóch głównych przyczyn wystąpienia fali ognisk ASF w sierpniu i wrześniu zeszłego roku.

Drugą przyczyną było skarmianie w gospodarstwach resztek kuchennych, tzw. zlewek. Wirus ASF jest bardzo odporny na działanie czynników środowiska, jeżeli w wspomnianych odpadach znajdą się resztki mięsa chorego dzika, bez wątpienia dojdzie do zakażenia.

Kolejną rzeczą o której warto wspomnieć, jest zabezpieczenie obiektów w których przebywają świnie, jak i magazynów pasz, ściółki przed dostępem dzików. Niezbędne do tego jest szczelne ogrodzenie gospodarstwa. Okna obiektu powinny być zabezpieczone siatką, która uniemożliwi celowe wrzucenie do pomieszczeń fragmentów chorych zwierząt.

Kategorycznie nie należy prowadzić wolnowybiegowego chowu świń. Nie należy stosować także słomy lub zielonki z pól na których bytowały dziki. Aby wyeliminować ryzyko wniesienia patogenów na obuwiu czy ubraniu, przed wejściem do chlewni należy umieścić maty dezynfekcyjne, a przed każdym wejściem do obiektu zmienić ubranie.

Wszystkich rolników utrzymujących w swoich gospodarstwach świnie, przestrzegamy również przed wnoszeniem tusz upolowanych dzików, jak i wykorzystywanego w polowaniu sprzętu na teren gospodarstwa. Świnie nie powinny mieć kontaktu z osobami, które w ciągu ostatnich 72 godzin brały udział w polowaniu.

Poniżej publikujemy film przygotowany przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach,  opisujący najważniejsze zasady ochrony świń przed afrykańskim pomorem świń. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!