Marka QAFP, czyli System Gwarantowanej Jakości Żywności jest budowana przez UPEMI już od 2009 r. W porównaniu do systemów jakości z Niemiec, Austrii, czy Francji QAFP jest dość młodym produktem.

Jednak jak mówił na spotkaniu z rolnikami 11 stycznia 2016r. Wiesław Różański prezes UPEMI  – produkowanie w certyfikacji, czyli w gwarantowanej jakości i pod znaną marką jest niezbędne, aby wzmocnić pozycję negocjacyjną zarówno rolnika jak i zakładu z sieciami handlowymi.

Jednocześnie, prezes UPEMI dodał, że QAFP to dobre i skuteczne narzędzie do tego, aby budować integrację pionową i poziomą w branży mięsnej. - Bez takiego współdziałania nie można liczyć na stabilizację w funkcjonowaniu na tym rynku. Jeżeli się połączymy i będziemy rozbudowywać ten system, to faktycznie będziemy mieli większą siłę rynkową i przetargową do walki o wyższa cenę.

Konieczność integracji rolników podkreślił również obecny na spotkaniu Sekretarz Stanu MRiRW Jacek Bogucki. - Sytuacja na rynku jest bardzo trudna, a każde wsparcie i wzmocnienie produkcji działa na korzyść rolników - mówił.

Według ekspertów UPEMI, patrząc na doświadczenia innych krajów, gdzie tego typu systemy od dawna już funkcjonują,  producenci świń uczestniczący w programach jakościowych, otrzymują nawet do 20 proc. więcej za sprzedawany żywiec.

Przyłączenie się do systemu jest o tyle łatwe, że mimo iż gospodarstwo musi zostać zatwierdzone przez jednostkę certyfikującą, to w praktyce zdecydowana większość gospodarstw już dziś spełnia wymogi systemu.

Główne wymagania dla chowu świń zgodnie z wymogami QAFP dotyczą przede wszystkim genetyki, żywienia zwierząt i zachowania dobrostanu.

Świnie w systemie QAFP powinny pochodzić z krzyżowania towarowego – dwurasowego ras (wbp ×pbz, pbz × wbp, puławska × wbp, wbp × puławska, złotnicka biała × wbp) lub trzyrasowego ras (wbp × pbz × duroc, pbz × wbp × duroc oraz puławska × wbp × duroc, złotnicka biała x wbp x duroc). W miejsce knurów duroc mogą być używane również inne knury terminalne o znanym pochodzeniu wolne od recesywnych genów RYR1T oraz RN-. Jeżeli chodzi o żywienie to, świnie trzy tygodnie przed ubojem nie mogą otrzymywać  pasz, które mogą wpłynąć niekorzystnie na sensorykę i późniejszą jakość technologiczną mięsa. Są to m.in.: mączki rybne, serwatka, wywar gorzelniany, śruta kukurydziana czy makuch rzepakowy. Świnie są oddawane do uboju przy osiągnięciu od 95 do 125 kg masy ciała. W przypadku wymagań dotyczących utrzymania odpowiedniego dobrostanu zwierząt w produkcji, to wymogi nie przewyższają przepisów obowiązujących w UE.