PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy oburzeni brakiem skutecznych działań przeciwko ASF

Rolnicy oburzeni brakiem skutecznych działań przeciwko ASF Rolnicy są oburzeni brakiem skutecznych działań przeciwko ASF; Fot. Pixabay.com

W piśmie wystosowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy wyrażają swoje oburzenie brakiem skutecznych i zdecydowanych działań w zwalczaniu ASF.Pismo wystosowane przez producentów świń zostało za pośrednictwem Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej przekazane do ministerstwa. Producenci świń wyrażają w nim swoje zbulwersowanie brakiem skutecznych i zdecydowanych działań mających na celu zwalczenie afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Zdaniem rolników przedstawione dotychczas działania, mające na celu eradykację wirusa z terenu Polski, są niewystarczające. Dowodem na to są kolejne przypadki choroby stwierdzane w gospodarstwach utrzymujących świnie.

Za skandaliczny rolnicy uznali fakt przewiezienia zwierząt uśpionych w jednym z ognisk choroby, do zakładu utylizacyjnego położonego kilkaset kilometrów od miejsca jej wystąpienia. Takie działanie groziło rozszerzeniem się choroby na teren charakteryzujący się bardzo wysokim zagęszczeniem świń.

Jak czytamy w przedstawionym piśmie obecna sytuacja producentów świń staje się tragiczna i rolnicy oczekują podjęcia stanowczych i skutecznych działań, łącznie z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w regionach występowania ASF.

W wystosowanym do ministra rolnictwa piśmie, rolnicy wskazują również na konieczność utworzenia marki „PRODUKT POLSKI”, która umożliwiłaby konsumentom wieprzowiny świadomy wybór kraju pochodzenia zakupywanego mięsa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • rolnik podlaski 2016-08-26 17:06:25
  https://www.wetgiw.gov.pl/719---asf-w-polsce
  działajmy wystarczająco skutecznie
 • nickt 2016-08-26 15:02:09
  racja za rok świnie będą wyleczone, bo ich nie będzie, za to dużo importowanego MOMu i mięsa mielonego z zapasów z lat 60 ub w
 • RR 2016-08-26 14:39:58
  Nie naprawi tylko wyleczy z ASF, choroby zakaźnej, której nikomu nie udało się pokonać bo to choroba wirusowa zakaźna.
 • Prawy i sprawiedliwy 2016-08-26 14:15:45
  PiS naprawi Polskę. Nie szczekajcie, tylko dajcie rządowi i ministrom czas i spokój do pracy.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!