PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy stracą na aferze w ZM Viola?

Rolnicy stracą na aferze w ZM Viola?

Autor: farmer.pl/Iwona Dyba

Dodano: 12-03-2013 14:52

Tagi:

Producenci trzody chlewnej obawiają się, że zakłady mięsne będą wykorzystywać ostatnią aferę w ZM Viola do zbijania cen w skupach. Tłumacząc to zmniejszonym popytem konsumentów na mięso. Jednak z takim stwierdzeniem nie zgadza się Adam Zdanowski, współwłaściciel Zakładów Mięsnych Wierzejki.Według Pawła Hadyńskiego członka zarządu Stowarzyszenia Polskich Producentów Trzody Chlewnej (SPPTCH) takie afery jak ostatnia w ZM Viola są często wykorzystywane do tego, aby sztucznie obniżać ceny w skupach wieprzowiny przez pozostałe zakłady mięsne.

- Za każdym razem kiedy pojawiają się takie niejasne sytuacje, to najbardziej tracą na tym rolnicy. Tak naprawdę, to jeszcze bardziej przyczynia się do pogorszenia sytuacji producentów świń. Musimy pamiętać, że cykl produkcyjny tucznika trochę trwa, a nagłe załamanie cen w skupach powoduje, że zamiast zarabiać dokładamy tylko do tego interesu – wyjaśnia Paweł Hadyński.

Według przedstawiciela SPPTCH w branży  pojawiają się już pierwsze sygnały, że niektóre skupy zmniejszają ceny z powodu zmniejszonego zapotrzebowania na mięso, co tłumaczą ostatnim zniechęceniem konsumentów.

Z taką teorią nie zgadza się Adam Zdanowski współwłaściciel ZM Wierzejki. - Nie sądzę, aby takie afery jak w przypadku ZM Viola wpłynęły negatywnie na cenę w  krajowych skupach wieprzowiny. Zakłady, które współpracują od lat ze swoimi producentami świń nie wykorzystują takich sytuacji do tego, aby sztucznie zbijać cenę – wyjaśnia.

Zauważa jednak, że sytuacja mogłaby się pogorszyć, gdyby afera z ZM Viola miała swój wydźwięk na rynkach zagranicznych, na które eksportujemy. - Oczywiście problem zaczyna się wtedy, gdy afery wychodzą poza rynek krajowy jeżeli eksport spada, to maleje również cena w skupach i tu już nic nie możemy poradzić – tłumaczy Adam Zdanowski.

W aktualnym momencie, ciągle głównym problemem branży mięsnej pozostaje ostatnia afera związana z fałszowaniem wołowiny koniną oraz zaprzestanie uboju rytualnego.

- To co teraz w największym stopniu obserwujemy to spadek cen wołowiny, który jest związany z aferą z koniną i ubojem rytualnym.  W ostatnim czasie zmniejszyła się wielkość eksportu tego gatunku mięsa. Z kolei w sklepach zauważamy zmniejszenie sprzedaży wołowiny w elementach, co jest dla mnie w ogóle niezrozumiałe – podkreśla współwłaściciel ZM Wierzejki. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • 47420 2013-03-13 22:38:11
  Prawda jest taka ze rolnik zawsze traci na wszystkim a zakaz uboju rytalnego zniszczy naszą hodowle bydła i o to chodzi uni
 • tuk 2013-03-13 19:34:07
  Ukasz Ty wiesz najlepiej bo znasz siebie
 • ukasz 2013-03-13 19:04:24
  marnosc a w tej marnosci jeszcze wieksza marnosc
 • Kujawiak 2013-03-13 17:36:44
  Powinien odszkodowanie płacić rolnikom Meler właściciel wioli a nie rolnicy to jego stać na latanie samolotem kupowanie gruntów czy prokuratura i skarbówka zabierze się za tego faceta czy kasa utrąci sprawę i ucichnie jak z AMBER GOLD MAFIA
 • OBSERWATOR 2013-03-12 22:00:05
  Bo to tak jest z ""aferami '''', ze nie traci winny tylko producent i konsument .Gdzie minister gospodarki ? powinien zamknac taki zaklad , a nie dopuszczac do wykorzystywania takiej sytulacji do zbijania cen skupu i zniechecania klijenta do kupowania towaru.
 • konsument 2013-03-12 20:27:57
  to bardzo prawdopodobne, ze to robota konkurencji. praktyka raczej powszechna w wielu "zakladach". dziwnym trafem obiektywni dziennikarze skupili sie tylko na 1 majac w promieniu kilkudziesieciu kilometrow kolejne "zaklady". Niemniej faktem jest, ze ceny moga sobie spadac ile chca, ja juz wedliny ograniczylem do minimum. Nie warto kupowac drogiego "miesa", ktore na drugi dzien biega po lodowce. Chciwosc "zakladow" do tego doprowadzila, zarzneli jakosc produktu, zniechecili klientow do zakupow. Tego sie prosto odwrocic nie da. Producentow tylko zal. Chciwosc, pazernosc, niepochamowanie, wygraly.
 • rolnik 2013-03-12 19:20:43
  to robota Skiby trzeba wykosić konkurencje
 • caza 2013-03-12 16:29:32
  jak zwykle kolesie robią wałki, a rolnik traci
 • ogrodnik 2013-03-12 16:22:27
  nosil wilk razy kilka iponiesli wilka,,,
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!