W związku z wykrytymi na Litwie przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF) Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) wyraziła zaniepokojenie z powodu publikacji w polskiej prasie na temat dzików padłych w Polsce.

Jako przykłady w komunikacie na stronie internetowej wymieniono artykuły w "Gazecie Wyborczej" i "Gazecie Krakowskiej". Nie wspomniano jednak, że ten pierwszy pochodzi z lipca 2013, a drugi - z kwietnia 2012 roku.

"W ostatnim czasie w polskiej prasie pojawiły się informacje o znalezieniu martwych dzików. W związku z tym Rossielchoznadzor wyraża bardzo poważne zaniepokojenie z powodu możliwości dalszego rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń na terytorium Unii Europejskiej" - głosi oświadczenie.

Rossielchoznadzor wyraził nadzieję na "jak najszybsze otrzymanie od służby weterynaryjnej Polski szczegółowych informacji o wynikach badania przypadków opisanych w publikacjach, a także innych podobnych przypadków". Nie sprecyzowano o jakie "inne podobne przypadki" chodzi.

Cytowany przez agencję Interfax rzecznik Rossielchoznadzoru Aleksiej Aleksiejenko oznajmił, że "dość drastyczne" fotografie opublikowane w polskich gazetach "świadczą o tym, że sytuacja jest absolutnie poza kontrolą; że nikt nie zbiera martwych zwierząt, nie pobiera prób do badań". "A to budzi poważne zaniepokojenie" - podkreślił.

Aleksiejenko zauważył, że natychmiast po stwierdzeniu ASF na Litwie Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zwróciła się do Komisji Europejskiej o informacje na temat sytuacji epizootycznej w krajach graniczących z Rosją i w Unii Europejskiej jako takiej, a także o podejmowanych przez UE działaniach. "Odpowiedzi nie otrzymaliśmy do dzisiaj" - oznajmił.

W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń FR w końcu stycznia zażądała od UE wstrzymania wystawiania certyfikatów na wieprzowinę wysyłaną do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie zakazu importu.

Krok ten Rossielchoznadzor uzasadnił tym, że Unia Europejska nie jest w stanie w pełni wywiązać się z podpisanego w 2006 roku dwustronnego porozumienia, zgodnie z którym certyfikowane mięso powinno być wyprodukowane na terytorium wolnym m.in. od ASF.