Rossielchoznadzor Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przedstawiła informację oraz mapę obrazujcą rzekome rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski. Rosyjskie doniesienia na temat znalezienia na terenie naszego kraju kolejnych dzików, które padły z powodu zakażenia ASF, były błędne i nieprecyzyjne.

Według rosyjskich informacji nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń pojawiły się w woj. opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Wszystkie te przypadki wyjaśnia Główny Lekarz Weterynarii, zwierzęta zostały znalezione martwe ale ich organizmy nie były zainfekowane ASF. W wyjaśnieniu GLW czytamy, że - na terytorium Polski, do chwili obecnej, wystąpiły wyłącznie 4 przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików, zlokalizowane w pobliżu wschodniej granicy państwa (woj.podlaskie). Ponadto, na obszarze całego kraju prowadzony jest monitoring ASF, w ramach którego pobierane są próbki do badań m.in. od padłych dzików.

Informacja opublikowana na stronach internetowych Rossielchoznadzor oparta jest na doniesieniach medialnych dotyczących znalezienia martwych dzików na terytorium Polski. Główny Lekarz Weterynarii pragnie poinformować, iż w opisanych przypadkach prowadzone były dochodzenia mające na celu ustalenie przyczyn śmierci zwierząt, a wykonane badania laboratoryjne pobranych próbek dały wyniki ujemne.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż wyjaśnienia dotyczące każdego z przypadków znalezienia martwych dzików, zaprezentowane na mapie opublikowanej na stronach internetowych Rossielchoznadzor, zostały przekazane rosyjskim służbom weterynaryjnym.

Mapa z wyjaśnieniem przypadków padłych dzików, odnosząca się do informacji opublikowanych na stronach internetowych Rossielchoznadzor.

Podobał się artykuł? Podziel się!